Kašeľ ničí okamžite: Najsilnejší liek na kašeľ a priedušky máte na jar rovno pod nosom. Je to overený recept našich starých mám!

Zdieľajte článok na

Každý iste pozná žlté slniečka prenikavo žiariace od apríla, rastúce takmer všade. Známa rastlina v mnohých z nás evokuje časy detstva. Spomenieš si na dievčenské hlávky pôvabne zdobené venčekmi z púpav?

 

Púpava je pre niekoho nočnou morou, pre iného liečivou rastlinou. Svojimi účinkami si získala mnoho verných priaznivcov. Púpava je liečivá celá a ľudia už od nepamäti vymýšľajú rôzne recepty, ako využiť jej priaznivé účinky. Je ideálna na výrobu sirupov, medu, či rôznych čajových zmesí  a tinktúry. Svoje využitie nájde aj v kuchyni. Priprav si zdravý jarný šalát a pridaj pár nasekaných lístočkov púpavy. Osviežujúci smoothies nápoj s púpavou má svoje čaro a skvelé účinky!

 

 

Aké živiny obsahuje púpava

Čo by vás malo priviesť k tomu, aby ste jedli listy z tejto „buriny“? Má nízky obsah kalórií a je doslova nabitá pre zdravie dôležitými vitamínmi a ďalšími živinami. Listy púpavy obsahujú luteín a zeaxantín – ochranné karotenoidy prospešné pre zrak.

Nachádza sa v nich tiež vitamín A, ktorý je rovnako dôležitý pre zrak, ale nielen preň. Podporuje rast nových krvných buniek. Vitamín K reguluje tvorbu krvných zrazenín a udržiava zdravé kosti. Púpavové listy obsahujú aj vitamín C a vápnik. Z minerálov meď, mangán a draslík.

 

Púpava pre zdravie, aké choroby pomáha liečiť:

choroby pečene a žlčníka
problémy s pankreasom
pomáha prečistení čriev, obličiek a celého tela
zbavuje nebezpečné toxíny z krvi
zlepšuje trávenie, čistí žalúdok, zlepšuje chuť do jedla
pomáha prekyslení žalúdka
únave a celkovej slabosti, dodáva energiu
problémoch s močovými cestami
rozpúšťaní žlčníkových kameneňov
zlepšuje stav pleti s akné,vyrážky
a taktiež pomáha pri reume a cukrovke.

 

 

Recept na púpavový med

Receptov na púpavový med na internete je veľké množstvo, tak som sa aj ja rozhodla s Vami podeliť o jeden recept.

Najskôr si natrháme približne 400 kvetov púpavy, ktoré poriadne umyjeme, dáme do hrnca a zalejeme približne jedným litrom vody.

Citrón v šupke si dobre umyjeme pod tečúcou vodou a nakrájame na kolieska. Polku pomaranča taktiež dobre umyjeme pod tečúcou vodou, nakrájame na kolieska a pridáme spolu s citrónom do vody s púpavou. Dáme variť a po zovretí vody necháme variť asi štvrť hodinu. Na druhý deň precedíme túto zmes cez plátno a z kvetov a ovocia vytlačíme čo najviac tekutiny. Potom dochutíme cukrom ( množstvo podľa chuti, ak máte rady sladké, pridajte viac cukru ) a povaríme až do želaného zahustenia (čím dlhšie varíte, tým bude zmes hustejšia). Nakoniec medík nalejeme do zaváraninových pohárov a zavrieme. Nesterilizujeme.

Podľa mňa púpava by nemala zdobiť iba záhradky, či lúky ale tento dar prírody by sme mali využiť pre svoje zdravie, aby sme sa cítili lepšie a zdravšie. Či už si pripravíme skvelý šalátik, vyrobíme medík, či spravíme čajík… Je veľa spôsobov ako využiť túto liečivú rastlinku.

 

Čo môžeme z púpavy pripraviť?

# 1: Využitie púpavy v kuchyni

Púpavové listy obsahujú látky vhodné na regeneráciu pečene a pankreasu a ich priama konzumácia je najrýchlejšia a najjednoduchšia forma liečby. V kuchyni ich môžeme pridať do zeleninových šalátov, smoothies, slaných roliek aj praženice.

# 2: Využitie púpavy v domácej lekárničke

  • Odvar z koreňa: Výborný liečivý prostriedok pri liečbe reumatizmu a psoriázy.
  • Sirup/med: Z kvetov pri liečbe dýchacích ciest.
  • Čaj z listov a koreňa: Podporuje močenie pri zápale močového mechúra, je vhodný pri zadržiavaní tekutín v tele a vysokom krvnom tlaku.
  • Čerstvá šťava: Funguje ako silná verzia čaju, môžeme si ju zamraziť na zimu alebo pridať do zdravých kokteilov.
  • Tinktúra: Z listov a koreňa podporuje tvorbu žlče, rozpúšťa žlčové kamene  a je to mierne laxatívum.

 

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.


Zdieľajte článok na

You Might Also Like