Kanada registruje prvé úmrtie osoby zaočkovanej vakcínou AstraZeneca a ďalšie štyri prípady vzniku krvných zrazenín!

Okrem spomínaného fatálneho prípadu boli doteraz nahlásené iba ďalšie štyri prípady vzniku krvných zrazenín spojených s nízkym počtom krvných doštičiek.

Kanadské úrady v utorok oznámili prvé úmrtie na mozgovú trombózu, ktorá nastala po očkovaní vakcínou spoločnosti AstraZeneca. Obeťou je 54-ročná žena, ktorá bola zaočkovaná 9. apríla, informovala v noci na stredu agentúra AFP.

Ministerstvo zdravotníctva provincie Québec vo svojom vyhlásení spresnilo, že žena, u ktorej došlo k trombóze s trombocytopéniou, bola zaočkovaná indickou verziou vakcíny AstraZeneca známou ako Covishield.

Úmrtie 54-ročnej ženy, ku ktorému došlo minulý piatok, v utorok na tlačovej konferencii potvrdil aj riaditeľ úradu verejného zdravotníctva provincie Québec Horacio Arruda. Vyhlásil však súčasne, že toto úmrtie nebude viesť k zmene vládneho odporúčania týkajúceho sa použitia vakcíny AstraZeneca pre osoby staršie ako 45 rokov.

Doteraz bolo v Kanade podaných niečo cez 1,1 milióna dávok vakcíny AstraZeneca. Prvou dávkou tejto vakcíny bol minulý piatok zaočkovaný aj kanadský premiér Justin Trudeau.

Okrem spomínaného fatálneho prípadu boli doteraz nahlásené iba ďalšie štyri prípady vzniku krvných zrazenín spojených s nízkym počtom krvných doštičiek. Každý z týchto štyroch ľudí sa už zotavil.

„Vedeli sme o závažných komplikáciách, vyskytujú sa v jednom až deviatich prípadoch na 100.000 (podaných dávok),“ dodal minister zdravotníctva provincie Québec Christian Dubé s tým, že k dnešnému dňu bolo vakcínou AstraZeneca zaočkovaných viac ako 400.000 obyvateľov provincie Québec.

Vakcínou AstraZeneca očkujú v provincii Québec ľudí nad 45 rokov, aj keď národný poradný výbor pre imunizáciu obyvateľstva (CCNI) nedávno zmenil odporúčania tak, aby sa ňou očkovali aj ľudia mladší ako 30 rokov.

Provincia Québec registruje spomedzi všetkých kanadských regiónov najviac úmrtí súvisiacich s covidom. Posledné údaje naznačujú, že miera infekčnosti sa znižuje, čo vláde umožnilo oznámiť, že v Montréale sa od budúceho pondelka posunie začiatok zákazu nočného vychádzania z 20.00 h na 21.30 h.

Epidémiou vyvolanou koronavírusom SARS-CoV-2 je momentálne najviac postihnutá provincia Ontário, kam federálna vláda ako posily vyslala zdravotníkov Červeného kríža a príslušníkov armády.

Kanadský regulačný úrad pre lieky v pondelok schválil na použitie aj vakcínu Janssen vyrábanú spoločnosťou Johnson & Johnson, a to napriek ojedinele hláseným prípadom vzniku krvných zrazenín po jej podaní.

Očakáva sa, že prvé dávky vakcíny Janssen budú dodané do Kanady tento týždeň.

zdroj: TASR

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com