Jednoduchý trik ako vypestovať doma vlastné avokádo! Stačia vám 4 špáradlá a obyčajná voda!

Zdieľajte článok na

Avokádo je jedným z vynikajúcich plodov leta. Až zase nabudúce budete robiť guacamole alebo budete pridávať avokádo do šalátu, nevyhadzujte kôstku. Vložte ju do zeminy a Vypestujte si tak vlastný avokádový stromček.

Avokádový stromček je nielen užitočný, keď sa úroda podarí, ale aj po vzhľadovej stránke je krásne.

Postup:
1) Zachráňte kôstku
Začnite tým, že z avokáda odstránite kôstku. Snažte sa ju ničím neporušiť. Dôkladne ju očistite. Môžete ju očistiť aj tým spôsobom, že ju na pár minút ponoríte do vlažnej vody. Všetky nečistoty sa tak od kôstky odlúči takmer samy.

2) Musíte rozlíšiť horný a spodný koniec avokáda
Každá kôstka má iný tvar. Niektoré kôstky sú krásne okrúhle a iné zase pretiahnuté. Všetky však majú svoje dno, svoju spodnú časť. Z tej rastú korene. Z hornej časti potom klíčia nové klíčky. Dno spoznáte tak, že je na rozdiel od špicatého vrchu ploché, niekedy až placka. Ak kôstku uložíte zle, je jasné, že Vám žiadny strom nevyrastie.

3) Namočte kôstku do vody
Spodné časti kôstky musíte zaistiť vodu. To Vám pôjde ľahko vďaka párátkům. Kôstku poprepichujeme zhruba tromi špáradlami. Tie oprite o okraj misky alebo pohára, v ktorej máte pripravenú vodu. Väčšia časť kôstky je ponorená vo vode.

4) Čakajte na klíčky
Než pecka vyklíčia, trvá to väčšinou 3-6 týždňov. Najskôr pecka popraská. Prasklina pokračuje až ku dnu kôstky. Skrz prasklinu v spodnej časti začne prerastať koreň. Na vrchole naopak vyrašia maličký výhonok.

5) Zasaďte rastlinku do pôdy
Akonáhle stonka dosiahne zhruba 15 cm, odrežte z neho zhruba polovicu a podporte tak rast. Zasaďte rastlinku do pôdy s potrebnými živinami. Musíte zvoliť vhodný kvetináč, aby mala rastlina dostatok miesta. Dohliadnite na to, aby polovica kôstky zostala aj po zasadení odhalená.

6) Zaistite vlhkosť
Avokádo miluje slnko a vlhkosť. Preto kvetináč umiestnite na slnečné miesto a neustále pôdu zalievajte.

Zdieľajte tento skvelý návod ako si doma vypestovať avokádo s vašimi priateľmi! Určite ho tiež ocenia!

zdroj: ezy.cz/pixabay.com

ONLINE NABYTOK:

onlinenabytok


Zdieľajte článok na

You Might Also Like