JE TO TU! Vláda rozhodla o SPRÍSNENÍ OPATRENÍ: Slováci, na toto sa pripravte!

Protipandemické opatrenia sa majú na najbližšie tri týždne sprísniť. Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽANO) v utorok (16. 11.) po rokovaní vlády s tým, že pandemická situácia na Slovensku je kritická.

Najbližšie 3 týždne potrebujeme výrazne sprísniť aby sme upokojili situáciu v nemocniciach. Stav v nemocniciach je kritický a my všetci si prajeme pekné Vianoce. Nie bez Covidu, ale stabilne a podľa pravidiel covid automatu,” povedal premiér Heger.

Slovákov čaká práca v režime OTP, to znamená do práce sa dostanú len očkovaní, testovaní a ľudia po prekonaní covidu. Do všetkých obchodov sa dostanú len ľudia, ktorí sú očkovaní alebo prekonali covid. Ostatní, teda neočkovaní, už len do obchodov s nevyhnutnými životnými potrebami.

Wellness a aquaparky budú len pre očkovaných a nie v čiernych okresoch. „Nemocnice a JIS-ky sú na mnohých miestach na 100 percent naplnené,“ povedal Heger s tým, že treba spomaliť šírenie nákazy. „Nechceme sa dostať do situácie, kde by ľudia mali problém dostať sa do nemocnice. Obmedzuje sa aj iná ako nevyhnutná starostlivosť. To nechce nikto, lebo nikto nevie, kedy sa dostane do nemocnice,“ odôvodnil Heger.

Športové súťaže majú fungovať v režime očkovaní a po prekonaní ochorenia a v OTP režime len profesionálni športovci.

Nové navrhované sprísnené opatrenia na 3 týždne:

  • Návšteva obchodných centier a neesenciálnych obchodov  budú iba pre očkovaných a tých, ktorí prekonali ochorenie Covid-19
  • Práca v režime OTP
  • Hromadné podujatia iba pre očkovaných
  • Aquaparky a kúpaliská iba pre očkovaných a tých, ktorí prekonali ochorenie Covid-19
  • Ubytovacie zariadenia iba pre očkovaných a tých, ktorí prekonali ochorenie Covid-19
  • V čiernych okresoch bude úplne zakázané: aquaparky, ubytovacie zariadenia a fitness

Nové pravidlá navrhlo konzílium odborníkov, Heger uviedol, že s nimi súhlasí. Vláda o nich bude rokovať vo štvrtok (18. 11.).

 

Heger vyhlásil, že ak nové prísnejšie opatrenia nebudú mať želaný efekt, tak Slovensko čaká ďalšie sprísňovanie. Naopak, ak sa situácia zlepší, vláda plánuje predstaviť nový covid automat. Ten má umožniť väčšie uvoľnenie opatrení pre zaočkovaných, a to aj v najviac zasiahnutých okresoch.

 

Od pondelka 22. novembra bude 54 okresov čiernych a 19 bordových.

Vláda SR na svojom utorkovom rokovaní schválila v rámci COVID automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti.

Rozdelenie okresov:

V I. stupni ohrozenia (červená farba):

Bratislava I, Bratislava II, Bratislava III, Bratislava IV, Bratislava V a Dunajská Streda.

V II. stupni ohrozenia (bordová farba):

Dolný Kubín, Galanta, Komárno, Malacky, Myjava, Námestovo, Nitra, Pezinok, Prešov, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Skalica, Trenčín, Trnava, Žilina a Zlaté Moravce.

zdroj: health.gov.sk

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com