JE TO TU! Ústavný súd rozhodol: Referendum o predčasných voľbách nie je v súlade s ústavou!

Otázka navrhovaného referenda o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR nie je v súlade s ústavou. Po neverejnom zasadnutí pléna Ústavného súdu SR o tom v stredu informoval predseda ÚS SR Ivan Fiačan.
Ústavný súd (ÚS) SR v stredu (7. 7.) rozhodol, že referendum s otázkou „Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa voľby do národnej rady vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda?“ nie je v súlade s Ústavou SR. Po neverejnom zasadnutí pléna ÚS o tom informoval predseda ÚS SR Ivan Fiačan.

Referendum sa tak nemôže konať.

Referendum o skrátení volebného obdobia súčasnej vlády inicioval opozičný Smer-SD a rovnako aj mimoparlamentný Hlas-SD a neparlamentná SNS. Začiatkom mája odovzdali do Prezidentského paláca približne 585 816 podpisov. Zástupcovia petičného výboru odovzdali hárky v pondelok 3. mája.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová 12. mája oznámila, že v otázke referenda za predčasné parlamentné voľby sa obráti na ÚS. Požiadala ho, aby posúdil, či predmet navrhovaného referenda je alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende.

 

K téme sa na facebooku vyjadril aj minister financií Igor Matovič:

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com