JE TO TU! Poslanci schválili prísnejšie opatrenia: Do práce sa neočkovaní bez testu nedostanú!

Poslanci Národnej rady SR v piatok (12. 11.) v skrátenom legislatívnom konaní odsúhlasili vládny návrh na zmenu legislatívy v súvislosti s treťou vlnou pandémie.

Zamestnanec by sa mal pri vstupe do práce preukázať očkovaním proti ochoreniu COVID-19, potvrdením o prekonaní ochorenia alebo negatívnym výsledkom testu.

Ak sa zamestnanec odmietne preukázať príslušným dokladom, zamestnávateľ je povinný mu zabezpečiť bezplatné testovanie. Vláda prisľúbila, že upraví podmienky zabezpečenia bezplatných testov.

V prípade, že sa zamestnanec odmietne podrobiť bezplatnému testu, bude sa to brať ako prekážka na strane zamestnanca a nevyplatí sa mu mzda. Môžu sa však so zamestnávateľom dohodnúť aj na inom režime, napríklad na čerpaní dovolenky.

Aj prevádzky majú povinnosť kontrolovať príslušné doklady a tiež právo nevpustiť ľudí dnu v prípade, ak sa odmietnu preukázať. Rovnaké pravidlá platia aj pri hromadných podujatiach. Počas krízovej situácie, napríklad z dôvodu porušenia protipandemických opatrení, môžu prevádzky dostať pokutu alebo ich zatvoriť.

Návrh zároveň oprávňuje policajtov vyžadovať od ľudí potvrdenia o očkovaní, prekonaní covidu alebo negatívnom teste.

Návrh sprísňuje aj tresty za urážky zdravotníkov, falšovanie covidových pasov či ohrozovanie poskytovania zdravotnej starostlivosti. Za takéto konanie bude možné udeliť pokutu až do výšky 1 000 eur.

Pandemická PN sa od 1. decembra dostane na úroveň štandardnej PN. Doposiaľ boli podmienky pandemickej PN výhodnejšie.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽANO) v stredu (10. 11.) uviedol, že v prípade nadobudnutia účinnosti navrhovaných legislatívnych zmien sa bude meniť covidový automat a vyhlášky úradu verejného zdravotníctva, ktoré by mali priniesť v čiernych okresoch aj možnosť vstupu zaočkovaných do reštaurácií či hotelov.

 

zdroj: health.gov.sk

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com