JE TO TU! Pfizer má tabletku proti koronavírusu. Znižuje riziko úmrtia a hospitalizácie o 89 percent!

Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer v piatok oznámila, že jej vyvíjaný liek proti koronavírusu PF-07321332 významne znižuje riziko hospitalizácie a úmrtia u vysoko rizikových pacientov.

Ukázali to priebežné výsledky klinických štúdií. Ak si nakazení včas vezmú tabletku, riziko hospitalizácie a úmrtia klesne o 89 percent, uviedla CNN s odvolaním sa na testy.

Spoločnosť Pfizer predpokladá, že pacienti by mohli jej liek PF-07321332 v kombinácii so starším antivirotikom ritonavirom užívať doma skôr, ako sa ich stav potenciálne zhorší. Tým by sa mohlo predísť hospitalizácii.

Perorálne podávaný liek testuje spoločnosť Pfizer u dospelých infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2, u ktorých je vysoké riziko vzniku závažnej formy covid-19. Podával sa dobrovoľníkom, ktorí sa prihlásili do štúdie. Medzi tretím a piatym dňom po prvých syndrómoch dostali kombináciu nového lieku s ritonavirom alebo placebo.

Z 389 ľudí, ktorí dostali kombináciu týchto dvoch liekov do troch dní, skončili v nemocnici do jedného mesiaca len traja, čo predstavuje 0,8 %. Nikto z nich nezomrel. Sedem percent (27 z 385) ľudí, ktorí dostávali placebo, bolo hospitalizovaných. Sedem z nich zomrelo.

„Podobné zníženie počtu hospitalizácií alebo úmrtí s covidom-19 bolo pozorované u pacientov, ktorí dostávali kombináciu oboch liekov do piatich dní od infekcie, pričom hospitalizovaných bolo jedno percento pacientov, ktorí dostávali PF-07321332 a ritonavir,“ uviedla spoločnosť Pfizer vo vyhlásení.

„Údaje naznačujú, že náš perorálne podávaný prípravok, ak ho regulačné orgány schvália, má potenciál zachrániť životy pacientov a znížiť závažnosť priebehu covidu-19, čím sa eliminuje až deväť z desiatich hospitalizácií,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla.

Zverejnené údaje však zatiaľ neboli vyvrátené.

PF-07321332 je inhibítor 3CL proteázy. Jeho potlačením sa zabráni vírusu, aby sa rozmnožoval. V kombinácii s ritonavirom používaným proti HIV spomaľuje jeho šírenie v tele infikovanej osoby.

zdroj: edition.cnn.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com