Je to potvrdené! V každom ľudskom tele sa už pravdepodobne nachádzajú mikroplasty!

Plastovým odpadom je naša planéta zamorená viac ako by sme chceli. Plast sa dokonca vo forme mikroplastov dostáva už aj do tiel živočíchov. Ako však tento druh plastov ovplyvňuje život na zemi? Nové výskumy zo susedného Rakúska dokazujú, že plasty sa nachádzajú už aj v našom tele.

Odborníci z Rakúska z Agentúry životného prostredia a lekárskej univerzity vo viedli skúmali výskyt mikroplastov v ľudskom organizme. Napriek tomu, že sa výskum nekonal na veľkej vzorke obyvateľov, analýzu zamerali na priestorovú diverzitu. To znamená, že osem ľudí, ktorí boli kľúčom celého výskumu pochádzali z rôznych krajín, a to z Poľska, Japonska, Talianska, Holandska, Fínska, Ruska, Veľkej Británie a v neposlednom rade aj z Rakúska.

Podstatou celého projektu bola jednoduchá, no o to viac zarážajúca hypotéza. V prípade, že ľudské telo obsahuje mikroplasty, znamená to len jediné. Tie museli prejsť tráviacim traktom, čo znamená, že sa musia nachádzať aj v stolici.

Prvým krokom výskumu bolo to, že si respondenti museli po určitú dobu zaznamenávať všetko, čo zjedli a vypili. Každý respondent pil vodu z plastovej fľaše, či konzumoval jedlo, ktoré bolo zabalené v plastovom obale. Po určitom čase sa mali respondenti dostaviť na odbery stolice. Výsledok vás určite šokuje.

Hrozivý predpoklad rakúskych vedcov sa potvrdil. V stolici každého z respondentov sa objavili stopy mikroplastov. V konečnom dôsledku sa ukázalo, že v ľudskom organizme sa nachádzalo niekoľko druhov daných mikroplastov. Výsledky výskumu publikované v jednom uznávanom periodiku, United Europen Gastroenterology Jornal, ukázali, že mikroplasty môžu mať na ľudský organizmus nepriaznivé účinky.

Ako veľmi sú dané mikroplasty pre ľudský organizmus škodlivé ukáže až čas a ďalšie podrobné štúdie. Už teraz sa však odborníci obávajú, že by mikroplasty mohli do tela prenášať patogény, či iné chemikálie, ktoré by mohli imunitný systém oslabiť, či iným spôsobom poškodiť tráviaci trakt.

 

Rakúski vedci teda dokázali, že mikroplasty nepostihujú len organizmy morských živočíchov, ale čo je horšie má ich vo svojom tele už aj človek. V dnešnom svete, kedy je produkcia plastov na vrchole je to správa, ktorá by nás všetkých mala prinúť zamyslieť sa a zastaviť. Zastaviť ten rozbehnutý kolotoč, ktorým sa ľudstvo ako také rúti do záhuby.

ZDROJ: sciencealert.com

obrázok: vchal/bigstock.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com