JE ROZHODNUTÉ! Poslanci odsúhlasili predĺženie núdzového stavu!

Vláda 29. decembra 2020 predĺžila núdzový stav o 40 dní, potvrdiť to však po novom musel parlament.

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) odsúhlasili predĺženie núdzového stavu, ktorý koncom decembra schválila vláda z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v súvislosti so vznikom pandémie koronavírusu. Na dnešnej mimoriadnej 21. schôdzi pléna za návrh hlasovalo 83 zo 108 prítomných členov zákonodarného orgánu.

Vláda 29. decembra 2020 predĺžila núdzový stav o 40 dní. Potvrdiť to však po novom musí parlament, a to do 20 dní od prvého dňa predĺženého núdzového stavu. Vyplýva to z novely ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu, ktorú zákonodarcovia schválili 28. decembra minulého roka.

V návrhu sa uvádza, že k 4. januáru pribúda antigénovými testami alebo PCR metódou priemerne 6 726 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19. Priemerná pozitivita PCR testov presahuje 28 percent a priemerná pozitivita antigénových testov 8,5 percenta. „Efektívne reprodukčné číslo metódou RKI výrazne presahuje číslo jeden, čo predstavuje rast epidémie. Bolo tak potrebné núdzový stav predĺžiť, aby okrem iného mohlo byť zabezpečené udržanie alebo nové uloženie pracovnej povinnosti na účely zabezpečenia zdravotnej starostlivosti, reprofilizácie nemocníc z dôvodu potreby iného druhu lôžok či udržanie alebo pozmenenie rozsahu obmedzenia slobody pohybu a pobytu zákazom vychádzania,“ píše sa v materiáli, ktorý do parlamentu predložil predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO).

Rokovanie 21. schôdze parlamentu sa schválením tohto návrhu skončilo.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com