JAR je konečne TU! Viete, ako si správne vypestovať chutné a šťavnaté uhorky vo vašej záhradke?

Growing Cucumbers Photo. Cucumbers: Planting, Growing and Harvesting Cucumber Plants.

Spread the love

Ľudia začali jesť uhorky pred 6 tisíc rokmi v subtropických oblastiach Indie a Číny. Neskôr boli privezené do Európy, pričom si mnohí cestujúci zo západnej Európy mysleli, že Slovania túto zázračnú zeleninu neobjavili. Boli však na omyle, lebo tí ich pestovali všade a vo veľkých množstvách.

Uhorka dnes zaujíma osobitné miesto v našej kuchyni. Nie je to až tak prekvapujúce, pretože bez uhoriek si nedokážeme predstaviť letnú sezónu. Dnes sme sa rozhodli prezradiť vám, ako si môžete jednoducho a ľahko vypestovať uhorky u vás na záhradke

Pestovanie uhoriek na otvorenom poli:


Mnohí z nás sadia rastliny uhorky do pôdy s rašelinou a to oni zbožňujú. Existuje však aj iný zaujímavý spôsob – používať pri výsadbe žihľavu a skorocel. Stačí, ak počas výsadby do každej jamky pridáte trochu zmesi týchto dvoch rastlín a uhorky sa budú cítiť skvele.

Žihľava obsahuje veľa makro a mikroživín, ktoré vytvárajú priaznivé prostredie pre rast uhoriek. Pokiaľ ide o skorocel, ten je zas bohatý na draslík, ktorý pomáha pri plodení a uhorky sú vďaka nemu chutnejšie.

 

 

Oba druhy rastlín by mali byť nasekané. Môžete to urobiť záhradnými nožnicami, sekerou alebo iným nástrojom. Rozdrvená žihľava a skorocel sa v zemi následne začnú prehrievať, čím uvoľňujú teplo a užitočné látky.

Takéto hnojivo je prírodné a bez chémie, čo znamená, že je šetrné k životnému prostrediu. Je dokonca lepšie ako hnoj, pretože aj zvieratá sú často kŕmené rôznymi nebezpečnými prísadami.

Jamky by ste mali dôsledne poliať a zaliať trochou pôdy. Po tomto je dôležité, aby ste rastlinky zaliali teplou vodou, aby sa tak všetky vzniknuté bubliny vyplnili zeminou.

Už vám len zostáva posypať uhorky vrstvou sena – tzv. mulčovanie. To udrží vlhkosť v pôde. Taktiež sa vďaka mulčovaniu množia červy a iné mikroorganizmy, užitočné pre rastliny. Existujú aj ďalšie rady, ako správne pestovať uhorky.

 

 

Uhorky milujú teplo:


Uhorky by ste mali vysádzať, keď ste si už istí, že mráz nepríde a vonku je príjemných 14°C. V studenej pôde uhorky jednoducho neprežijú. Treba si uvedomiť, že optimálna teplota pre zeleninu by nemala prekročiť +28 ° C. Optimálna hustota je 5-7 kríkov na meter štvorcový, pretože rastliny potrebujú vetranie a slnečné svetlo.

Uhorky milujú dobré zásobovanie:


Pred výsadbou uhoriek by ich pôda mala byť vopred dobre pohnojená. Môžete použiť kurací hnoj, špeciálne hnojivá alebo vyššie uvedenú žihľavu a skorocel.

Uhorky milujú dostatočnú vlhkosť:


Koreňový systém uhoriek potrebuje veľa vlhkosti. V opačnom prípade rastlina začína tmavnúť, jej rast sa spomaľuje, listy začínajú byť bledozelené a v plodoch sa tvorí horkosť.

Pestovať uhorky doma je náročný proces. No keď si raz v pekné ráno budete pochrumkávať na vašich vlastných vypestovaných uhorkách, uvedomíte si, že to za to stálo.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

ZDROJ: takprosto.cc

You Might Also Like