Infarkt, mŕtvica či epileptický záchvat? Udalosti, pri ktorých nemáte čas rozmýšlať, naučte sa zachrániť život!

Aj vy patríte medzi ľudí, ktorí pri nehode alebo úraze hneď spanikária a nevedia, čo urobiť. Nedajbože sa stane aj nejaké nešťastie a vy potom ľutujete, že ste nevedeli, čo robiť nepomohli ste. My vás naučíme ako správne zareagovať v kritickej situácii. Správna prvá pomoc a chladná hlava, vedia pomôcť a častokrát aj zachrániť život. Prvú pomoc nemusí poskytnúť len skúsený záchranár, ale aj človek ako vy, ktorý sa ocitne pri nehode alebo chorom človeku.

Mdloby
Mdloby – krátkodobá  a náhla strata vedomia, ktorá nastáva pri narušení krvného obehu v mozgu. Mdloby môže spôsobiť stres, strach, nervový šok alebo aj fyzické a psychické vyčerpanie. Ako však rozoznať človeka v mdlobách či v bezvedomí?

Symptómy:
Ľudia, ktorí upadnú do mdlôb cítia nevoľnosť, závrate, slabosť. Majú zahmlené pred očami alebo šum v ušiach. Ak človek upadne do bezvedomia, padá na zem. Vtedy môže dôjsť k úrazu, ale v horizontálnej polohe sa lepšie prekrví mozog a tak dôjde k opätovnému prebratiu. Dýchanie osoby v bezvedomí je slabšie, a preto je slabý aj pulz až takmer nehmatateľný. Koža je bledá a objavuje sa aj studený pot.

Prvá pomoc pri bezvedomí:
1. Postihnutého uložíme do Trendelenburgovej polohy. To je poloha na chrbte, kde sú nohy zdvihnuté pod uhlom 45 stupňov, a hlava s plecami sa nachádzajú pod úrovňou panvy. Nohy treba zdvihnúť nad úroveň zeme. Nezabudnite odstrániť napríklad golier, opasok či kravatu.
2. Ak je nutné otvorte okná, aby sa k postihnutému dostal čerstvý vzduch.

3. Postihnutému navlhčite tvár studenou vodou.
4. Ak postihnutý vracia, otočte mu hlavu nabok, tak zabránite, aby sa zvratky dostali do dýchacích ciest.
5. Ak sa postihnutému vráti vedomie, určíte ho nedvíhajte. Zavolajte pomoc a určite zoberte postihnutého na odbornú prehliadku.

Infarkt:
Ochorenia srdca sú veľmi vážne ochorenia. Infarkt je jedna z foriem koronárneho ochorenia, pri ktorom dôjde k narušeniu krvného obehu srdcovej svaloviny. Následne sa zablokuje koronárna artéria nejakou zrazeninou a infarkt myokardu je na svete. Príčiny infarktu môžu byť rôzne, či už je to zlý životný štýl alebo máte srdcové ochorenia ako hypertenziu či aterosklerózu, infarkt môže spôsobiť aj cukrovka či alkoholizmus. Je v podstate jedno z akej príčiny infarkt dostanete, hlavné je aby ste dostali prvú pomoc včas a správne.

Symptómy:
Prvým príznakom infarktu je silná stláčajúca bolesť za hrudnou kosťou, ktorá prechádza až k ramenu a lopatke. Niekedy bolesť príde náhle inokedy trvá hodiny až dni. Dôležité je už vtedy vyhľadať lekársku pomoc. Postihnutý je v strese a začína pociťovať strach zo smrti. U postihnutého sa môže vyskytnúť aj vracanie, nevoľnosť a sivasté sfarbenie pier. Pulz je slabý, rýchly a nepravidelný.

ZDROJ takprosto.cc

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com