Hygienici zverejnili informácie k včerajším prípadom: COVID-19 sa už vyskytuje prakticky v každej sfére života.

Hygienici zverejnili na sociálnej sieti facebook informácie k včerajším prípadom.

 

Regionálne úrady verejného zdravotníctva včera zaznamenali vo svojej územnej pôsobnosti 2887 potvrdených prípadov COVID-19 z 14 642 ukončených laboratórnych vyšetrení (RT-PCR testy). RÚVZ zabezpečujú potrebné protiepidemické opatrenia. Početné testovanie indikovaných osôb sa uskutočňuje naprieč celým Slovenskom.

Vyšší výskyt ochorenia hlásili najmä RÚVZ Bardejov, Bratislava, Košice, Liptovský Mikuláš, Michalovce, Nitra, Prešov, Prievidza, Poprad, Svidník, Trenčín a Žilina.

COVID-19 sa už vyskytuje prakticky v každej sfére života. Početnejší výskyt prípadov eviduje väčšina krajských miest, pribúdajú však aj v tých okresných. Naďalej prevažuje reťazové šírenie ochorenia v rodinách. Nákaza sa medzi príbuzných zväčša dostane z často navštevovaných kolektívov, respektíve z priameho kontaktu s pozitívne testovanou osobou.

RÚVZ Prešov: Neeviduje vznik nových ohnísk nákazy, z veľkej časti ide o dohľadané kontakty z podchytených oblastí s výskytom COVID-19. Ochorenie bolo prevažne potvrdené aj medzi príbuznými v rodinách či kolegami na pracoviskách.

RÚVZ Trenčín: Prevažujú ochorenia v rodinách i na pracoviskách. COVID-19 bol potvrdený vo viacerých podnikoch, zdravotníckych zariadeniach, zariadeniach sociálnych služieb i športovom klube.

RÚVZ Prievidza: V pôsobnosti tohto regionálneho úradu bol zaznamenaný výskyt COVID-19 v zariadení sociálnej starostlivosti, na úrade a zdravotníckom zariadení. V rámci nových potvrdených prípadov však prevažujú dohľadané kontakty pozitívne testovaných osôb.

RÚVZ Poprad, Nitra, Martin, Michalovce, Košice, Liptovský Mikuláš: Aj v územnej pôsobnosti týchto regionálnych úradov naďalej prevažuje reťazové šírenie ochorenia v rodinách. Potvrdené prípady COVID-19 však možno nájsť i medzi pracovnými kontaktmi a často navštevovanými kolektívmi. Nový koronavírus sa vyskytuje aj v niektorých zariadeniach sociálnej starostlivosti, kde bol nastavený špeciálny režim fungovania a boli prijaté náležité protiepidemické opatrenia. Potvrdený bol aj u osôb z výchovno-vzdelávacích zariadení. Vzhľadom na aktívne epidemiologické vyšetrovanie naďalej početne pribúdajú potvrdené prípady medzi úzkymi kontaktmi pozitívne testovaných osôb.

RÚVZ Svidník: Primárne ide o dohľadané kontakty pozitívne testovaných, nákaza sa rozšírila najmä v rodinách a na pracoviskách. Importované prípady sú iba ojedinelé.

RÚVZ Lučenec: Ide dohľadané kontakty pozitívne testovaných osôb. Epidemiológovia neevidujú nové ohnisko nákazy.

Situáciu v Bratislave a odporúčania epidemiológov môžete podrobnejšie sledovať cez Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava hl.m.

Epidemiologická situácia na Slovensku je vážna. Seba, svoju rodinu a známych ochránime tým, že budeme pri nevyhnutných cestách mimo svojich domovov nosiť správne nasadené a čisté rúško, udržíme si aspoň dvojmetrový odstup od iných ľudí a budeme si často umývať a dezinfikovať ruky. Nezabúdajme ani na časté nárazové vetranie interiérov.

Áno, ide o denne opakované základné zásady, nepodceňujme ich však. Stále nemáme účinnú a bezpečnú liečbu ani vakcínu proti COVID-19. ROR (rúško – odstup – ruky/dezinfekcia) má preto z pohľadu našej ochrany mimoriadny význam, a pritom nás to nestojí veľa námahy.

Neobchádzajme, prosím, platné uznesenia a opatrenia. Súčasne nastavenými pravidlami chceme docieliť, aby sme šírenie nového koronavírusu nedobiehali, ale predbehli a spomalili ho.

 

zdroj: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

 

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com