Hygienici VARUJÚ: Prípravok na bielenie zubov môže vážne poškodiť zuby, ďasná a tráviaci systém!

Úrad verejného zdravotníctva zaznamenal na európskom trhu viaceré produkty, ktorých používanie môže spôsobiť zdravotné ťažkosti.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na nebezpečné kozmetické výrobky, ktoré do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) nahlásili kontrolné orgány v Dánsku, Nemecku a Fínsku. Produkty sa môžu nachádzať aj na slovenskom trhu. TASR o tom vo štvrtok informoval Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ SR.

Upozornenie sa týka výrobku na bielenie pokožky s názvom Créme C.T.R. Diana Contre Les Taches De Rousseur značky Créme Diana z Libanonu. Nebezpečný môže byť aj ďalší výrobok na bielenie pokožky s názvom Chandni Whitening Cream, Removes Acne, Wrinkles Pimples, Dark Spots & Dark Circles značky Roop Rang z Pakistanu. Problematický je tiež aj výrobok na bielenie pokožky Créme C.T.R. Diana Améliore l’aspect des traces de taches de Rousseur et d’acné značky Créme Diana z Libanonu. Vo všetkých troch výrobkoch bola zistená prítomnosť ortuti.

Nebezpečný je i výrobok na bielenie pokožky s názvom Vanishing Cream, Cocoa Butter & Honey extracts značky Bronz Tone Maxi Tone z Pobrežia Slonoviny. Rovnako aj Intensive Care Lightening Beauty Cream with carrot oil značky Caro light z Konžskej republiky či Lait Clarifiant Ŕ La Bave D’Escargot značky Gold Skin z Pobrežia Slonoviny. Tieto výrobky obsahujú látku – clobetasol propionate. Výrobok na bielenie pokožky Brightening Cream značky Light & Natural Carotone z Pobrežia Slonoviny je taktiež nebezpečný, pretože obsahuje látky clobetasol propionate a hydroquinone.

Ľudia by si mali dať pozor aj na hennu v práškovej forme na farbenie pokožky s názvom Hindistan Mali Kartal Kina značky Cimen z Indie. Tento výrobok obsahuje farbivo Lawson a môže predstavovať riziko pre zdravie. Problematické je aj pleťové sérum Ere Perez Quandong green booster serum značky Ere Perez z Austrálie. Vo výrobku bola zistená prítomnosť aeróbnych mezofilných mikroorganizmov a kvasiniek.

Nebezpečná je aj zubná pasta Red Paste for Teeth and Gums značky Dabur z Indie. Vo výrobku bola zistená prítomnosť aeróbnych mezofilných mikroorganizmov a patogénnej baktérie – Pseudomonas oryzihabitans, ktoré môžu spôsobiť infekcie rán. Pozor si treba dať aj na výrobok na bielenie zubov s názvom Lanbena Teeth Whitening Essense Serum Plaque Stains Remove Liquid Oral Care 10 ml značky Lanbena z Čínskej ľudovej republiky. V zložení na obale výrobku sa nachádza informácia o prítomnosti látky – Borax. Výrobok môže vážne poškodiť zuby, ďasná a tráviaci systém.

zdroj: TASR, Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com