Hrozivé detaily z talianskeho nešťastia pádu lanovky: Trinásť mŕtvych a dve deti vo vážnom stave

Kabína lanovky vezúca návštevníkov na vrchol hory Mottarone, odkiaľ je výhľad na malebné severotalianske jazero Lago Maggiore, sa v nedeľu zrútila z nosného lana a skĺzla dolu svahom.

Počet mŕtvych sa v priebehu dňa zvýšil na 13. Dve deti odviezli do nemocnice vo vážnom stave. Aktuálne informácie zverejnili úrady, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra AP.

Kabína lanovky sa zrútila neďaleko vrchola hory Mottarone nad mestečkom Stresa na pobreží jazera.

Starostka mestečka Stresa Marcella Severinová uviedla, že zrejme sa pretrhlo nosné lano a kabínka padala, až kým nenarazila na stĺp, a potom sa zrútila na zem. V tom bode sa kabína „dva-, trikrát prevrátila a vrazila do stromov“, dodala starostka. Niektorí z tých ľudí, čo zahynuli, vypadli z kabíny.

Zábery z miesta zachytávali zničenú kabínu v čistine medzi hustým pásom borovíc blízko vrcholu hory Mottarone, ktorý sa týči nad jazerom Lago Maggiore.

„Bola to hrozná, hrozná scéna,“ povedala Severinová pre taliansku televíziu SkyTG24. Doplnila, že okrem dvoch detí utrpela zranenia aj tretia osoba.

V čase pádu z nosného lana bola kabína obzvlášť vysoko nad zemou, uviedol hovorca alpskej záchrannej služby Walter Milan. Ministerstvo infraštruktúry oznámilo, že k nehode došlo okolo 12.30 h, keď bola kabína asi 100 metrov od vrcholu, pred posledných stĺpom (pylónom).

Milan poukázal na to, že lanovka vedúca na 1491 metrov vysokú horu Mottarone prešla rekonštrukciou v rokoch 2014 – 2016 a znova ju otvorili len nedávno. Podľa DPA lanovky v Taliansku po uzavretí v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu opätovne uviedli do prevádzky len túto sobotu.

Hovorca ešte povedal, že mnoho rodín sa zrejme vydalo na horu preto, že po mesiacoch obmedzení bola slnečná nedeľa.

Premiér Mario Draghi vyjadril sústrasť rodinám obetí a uviedol, že „myslí predovšetkým na vážne zranené deti a ich rodiny“.

Zrejme ide o najhoršiu taliansku katastrofu s kabínou od roku 1998, keď nízko letiace americké vojenské lietadlo preseklo lano lyžiarskej lanovky v turistickom stredisku Cavalese v horskom masíve Dolomity a zahynulo 20 ľudí.

Výberová chronológia najväčších nehôd lanoviek na svete od roku 2000

11. novembra 2000 – Došlo k jednej z najväčších tragédií v dejinách Rakúska. Pri požiari pozemnej lanovej dráhy v horskom stredisku Kaprun, prepravujúcej lyžiarov k zjazdovkám pri miestnom ľadovci, zahynulo 155 ľudí, len dvanásti tragédiu prežili.

5. septembra 2005 – Pri páde lanovkovej kabíny v ľadovcovej oblasti nad Söldenom v tirolských Ötztalských Alpách zahynulo deväť ľudí. Ďalšie najmenej štyri osoby utrpeli rozličné zranenia. Tragédiu spôsobil vrtuľník, ktorý transportoval stavebný materiál do oblasti a počas letu stratil betónový kváder, ktorý narazil do jednej z kabínok lanovky.

28. decembra 2006 – Vážne zdravotné problémy, pravdepodobne epilepsia, zapríčinili smrť 38-ročného českého lyžiara z Hodonína v stredisku Zverovka-Spálená, ktorý vypadol zo sedačkovej lanovky. Pri dopade na zem z asi osemmetrovej výšky utrpel vážne poranenia najmä hlavy.

3. augusta 2013 – Muž a žena zahynuli a ich jednoročné dieťa utrpelo vážne zranenia po páde kabíny lanovky vo švajčiarskych Alpách.

29. novembra 2013 – V českom lyžiarskom stredisku Špindlerov Mlyn sa vo výške dvadsiatich metrov nad zemou odtrhla nákladná lanovka s piatimi osobami. Lanovka sa používa len na prepravu materiálu a ľudia v nej nemali čo robiť. Pri nehode jeden človek zahynul a štyria ľudia utrpeli zranenia, z toho traja ťažké – medzi nimi bolo jedno dieťa.

25. júna 2017 – Sedem ľudí zahynulo po páde kabíny lanovky v časti Indiou kontrolovaného horského regiónu Kašmír. Kabína sa zrútila po tom, ako do lanovej dráhy narazil strom vyvrátený nárazom vetra.

zdroj: TASR

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com