HORÚCA SPRÁVA: Škôlky budú od budúceho roka povinné pre 5-ročné deti

Spread the love

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) dnes uviedol, že od roku 2021 bude platiť povinná predškolská výchova pre deti od 5 rokov.

 

Od budúceho roka 2021 do škôlky od septembra platí povinná predškolská výchova. To znamená, že deti ktoré do 31. augusta dovŕšia 5 rokov, musia nastúpiť do škôlky.

Na tento cieľ bolo v rámci príspevkov vyčlenená suma 15 miliónov EUR.

Tento zákon o povinnej predškolskej výchove detí do 5 rokov vstupuje do platnosti od januára 2021. Podľa analýzy Inštitútu vzdelávacej politiky by do roku 2021 mala byť dostupná kapacita pre deti 97,5%. Čo však znamená, že 1460 miest stále chýba.

Minister školstva uviedol, že navýšenie rozpočtu školstva bude priamo úmerné k celkovej situácii a k štátnemu rozpočtu. Potešil sa však, že sa vláda stotožnila s jeho názorom, že je vzdelávanie a školstva dôležité.

Taktiež spomenul prísľub, že budú zaplatené všetky členské príspevky a to aj vrátane Európskej vesmírnej agentúry alebo vyčlenenie peňazí na to, aby bolo učiteľské povolanie atraktívnejšie.

Minister poznamenal, že v zákone sa ešte bude dodatočne upravovať, aby dieťa v prípade nedostatku v spádovej materskej škole v mieste svojho bydliska mohlo chodiť do materskej školy v niektorej z najbližších obcí. “V prípade, že obec nemá zriadenú materskú školu, rodičia majú nárok na príspevok na dopravu dieťaťa z miesta trvalého bydliska do miesta, kde chodí do materskej školy,” priblížil minister.

 

You Might Also Like