Horúca správa: Šéf BioNTechu oznámil, kedy bude dostupná vakcína pre 12- až 15-ročných

Tretia fáza klinických testov vakcíny vo vekovej kategórii 12-15 rokov „preukázala 100-percentnú účinnosť a silnú imunitnú odpoveď“.

Protikoronavírusová vakcína nemeckej firmy BioNTech vyrábaná v spolupráci s partnerskou americkou spoločnosťou Pfizer bude v EÚ od júna pravdepodobne dostupná aj pre deti vo veku od 12 do 15 rokov. S odvolaním sa na štvrtkový rozhovor šéfa spoločnosti BioNTech v nemeckom týždenníku Der Spiegel o tom informovala agentúra AFP.

Riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti BioNTech Ugur Šahin pre týždenník Der Spiegel uviedol, že spoločnosť je „v posledných fázach prípravy podania žiadosti o schválenie svojej očkovacej látky európskymi regulačnými orgánmi“. Stať by sa tak malo už budúcu stredu. Šéf BioNTech-u dodal, že vyhodnotenie údajov z klinických štúdií „trvá v priemere štyri až šesť týždňov“.

Šahin pre Spiegel okrem toho potvrdil, že BioNTech do septembra očakáva aj výsledky testovania svojej očkovacej látky, ktorú spoločne s Pfizerom vyvinuli pre deti vo veku od šesť mesiacov, píše agentúra Reuters. „V júli by sme mohli mať prvé výsledky testov vykonaných u detí od päť do 12 rokov, v septembri aj tie u mladších vekových kategórií,“ priblížil.

Očkovacia látka od konzorcia Pfizer/BioNTech bola prvou, ktorá na Západe získala autorizáciu regulačných úradov, a odvtedy ju nasadili na použitie v desiatkach krajín na celom svete.

Konzorcium Pfizer/BioNTech koncom marca oznámilo, že tretia fáza klinických testov jeho vakcíny proti koronavírusu realizovaná v USA na vzorke 2260 tínedžerov vo vekovej kategórii 12-15 rokov „preukázala 100-percentnú účinnosť a silnú imunitnú odpoveď“.

Šahin v stredu vyjadril presvedčenie, že vakcína proti koronavírusu od konzorcia Pfizer/BioNTech je účinná aj proti novému, indickému variantu koronavírusu.

zdroj: TASR

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com