Hoci ruský prezident Vladimir Putin tento týždeň nariadil spoločnosti Gazprom, aby prijímala platby za plyn len v rubľoch, v hre je teraz možnosť platiť bitcoinom, a to aj za ropu. Týkalo by sa to však len krajín, ktoré Moskva považuje za priateľské. Upozornil na to portál CoinDesk, ktorý sa špecializuje na kryptomeny.
Otázku platieb za ruský plyn otvoril Putin tento týždeň v stredu. Toto opatrenie sa podľa jeho plánu má vzťahovať na krajiny, ktoré Rusko nepovažuje za priateľské a ktoré voči nemu uplatňujú tvrdé hospodárske sankcie. Patria medzi ne krajiny EÚ, USA, Spojené kráľovstvo, Japonsko, Kanada, Nórsko, Singapur, Južná Kórea, Švajčiarsko a Ukrajina.
Ruská centrálna banka a tamojšia vláda musia teraz do budúceho týždňa presne určiť, ako sa budú uskutočňovať platby v rubľoch namiesto v cudzích menách. Putin to oznámil v stredu na videokonferencii, ktorú vysielala ruská štátna televízia.
Platby v rubľoch však Západ odmieta. „Zmluvy hovoria inak a nepredpokladajú platbu v rubľoch. Zdá sa, že vo väčšine prípadov je situácia úplne jasná,“ povedal vo štvrtok nemecký kancelár Olaf Scholz (SPD).
Podľa portálu CoinDesk však Rusko ide ešte ďalej, keď chce zastaviť platby za ropu a plyn v eurách a dolároch. Vo štvrtok predseda energetického výboru Kongresu Pavel Zavalnyj navrhol, aby Moskva prijímala platby v bitcoinoch aj od spriatelených krajín.
„Už dlho navrhujeme Číne, aby prešla na platby v národných menách – rubľoch a jüanoch. Turecko by mohlo používať ruble alebo líry. S týmito krajinami by sme mohli obchodovať aj v bitcoinoch,“ povedal Zavalny.
BBC upozornila, že snaha Ruska o platby bitcoinom by sa mohla považovať za pokus o posilnenie hodnoty rubľa. Rubeľ už tento rok stratil viac ako 20 % svojej hodnoty v dôsledku sankcií za vpád ozbrojených síl na Ukrajinu.
Napriek sankciám zostáva Rusko najväčším svetovým vývozcom zemného plynu a druhým najväčším dodávateľom ropy.
Russia considers accepting Bitcoin for oil and gas https://t.co/q7zvTbuHDE
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 25, 2022
zdroj: cnbc.com