HORÚCA SPRÁVA! Rusko oznámilo, že okupované ukrajinské oblasti budú k Rusku pripojené už ZAJTRA!

Rusko vo štvrtok potvrdilo, že formálne anektuje časti Ukrajiny, kde sa v okupovaných oblastiach konali Kremľom organizované „referendá“ o živote pod vládou Moskvy, ktoré ukrajinská vláda a Západ odsúdili ako nezákonné a zmanipulované.

Ruský prezident Vladimir Putin sa v piatok v Kremli zúčastní na slávnostnom ceremoniáli, keď budú štyri regióny Ukrajiny oficiálne pričlenené k Rusku, povedal novinárom hovorca Dmitrij Peskov.

Peskov uviedol, že promoskovskí správcovia regiónov podpíšu zmluvy o pripojení k Rusku počas ceremónie v kremeľskej Sále svätého Juraja.

Oficiálne pripojenie sa všeobecne očakávalo po hlasovaní, ktoré sa v utorok skončilo v oblastiach pod ruskou okupáciou na Ukrajine, a po tom, ako Moskva vyhlásila, že obyvatelia v drvivej väčšine podporili, aby sa ich oblasti formálne stali súčasťou Ruska.

Spojené štáty a ich západní spojenci ostro odsúdili hlasovania ako „falošné“ a prisľúbili, že ich výsledky nikdy neuznajú. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková sa vo štvrtok pripojila k ďalším západným predstaviteľom, ktorí odsúdili referendá.

„Pod hrozbami a niekedy dokonca (pod) hrozbou použitia zbrane sú ľudia vyvádzaní z domovov alebo pracovísk, aby hlasovali do sklenených urien,“ povedala na konferencii v Berlíne.

„Toto je opak slobodných a spravodlivých volieb,“ povedal Baerbock. „A toto je opak mieru. Je to diktovaný mier. Pokiaľ bude na okupovaných územiach Ukrajiny prevládať tento ruský diktát, žiadny občan nie je v bezpečí. Žiadny občan nie je slobodný.“

Ozbrojené jednotky chodili od dverí k dverám spolu s volebnými úradníkmi, aby zbierali hlasovacie lístky počas piatich dní hlasovania. Podozrivo vysoký počet hlasov v prospech bol charakterizovaný ako zaberanie pôdy čoraz viac zahnaným do kúta ruským vedením po zahanbujúcich vojenských stratách na Ukrajine.

Moskvou dosadené administratívy v štyroch regiónoch južnej a východnej Ukrajiny v utorok večer vyhlásili, že 93 % odovzdaných hlasovacích lístkov v Záporožskej oblasti podporilo anexiu, rovnako ako 87 % v Chersonskej oblasti, 98 % v Luhanskej oblasti a 99 % v Doneckej oblasti.

Aj Ukrajina odmietla referendá ako nelegitímne a tvrdí, že má plné právo na znovuzískanie týchto území, pričom tento postoj získal podporu Washingtonu.

Kremľa sa táto kritika nedotkla. Po tom, ako protiofenzíva Ukrajiny tento mesiac spôsobila silám Moskvy ťažké neúspechy na bojisku, Rusko vyhlásilo, že povolá 300 000 záložníkov, aby sa zapojili do boja. Varovalo tiež, že by mohlo použiť jadrové zbrane.

Ukrajinské úrady tiež vo štvrtok uviedli, že ruské ostreľovanie zabilo najmenej osem civilistov vrátane jedného dieťaťa a desiatky ďalších zranilo. Úradníci uviedli, že po útoku na Dneper vytiahli z trosiek 12-ročné dievča.

„Záchranári ju vytiahli spod trosiek, spala, keď dopadla ruská strela,“ povedal miestny správca Valentyn Rezničenko.

Správy o novom ostreľovaní prišli v čase, keď Rusko podľa washingtonského think-tanku a správ britských tajných služieb zrejme naďalej strácalo pozície v okolí kľúčového severovýchodného mesta Lyman, zatiaľ čo sa snaží presadiť chaotickú mobilizáciu vojsk a zabrániť mužom v bojovom veku opustiť krajinu.

Inštitút pre štúdium vojny s odvolaním sa na ruské správy uviedol, že ukrajinské sily obsadili ďalšie dediny v okolí Lymanu, mesta vzdialeného približne 160 km juhovýchodne od Charkova, druhého najväčšieho mesta Ukrajiny. V správe sa uvádza, že ukrajinské sily môžu čoskoro úplne obkľúčiť Lyman, čo by bol veľký úder pre vojnové úsilie Moskvy.

„Kolaps Lymanskej kapsy bude mať pravdepodobne veľké dôsledky pre ruské zoskupenie v severnej Doneckej a západnej Luhanskej oblasti a môže umožniť ukrajinským jednotkám ohroziť ruské pozície pozdĺž západnej Luhanskej“ oblasti, uviedol inštitút.

Správa britskej vojenskej rozviedky tvrdí, že počet ruských mužov vo vojenskom veku, ktorí utekajú z krajiny, pravdepodobne prevyšuje počet síl, ktoré Moskva použila na počiatočnú inváziu na Ukrajinu vo februári.

„Medzi tými, ktorí sa pokúšajú opustiť Rusko, sú nadmerne zastúpení lepšie situovaní a dobre vzdelaní ľudia,“ uviedli Briti. „V kombinácii s tými záložníkmi, ktorí sú mobilizovaní, je pravdepodobné, že domáci ekonomický vplyv zníženej dostupnosti pracovnej sily a zrýchlenie ‚úniku mozgov‘ bude čoraz výraznejší.“

Táto čiastočná mobilizácia je však v niektorých oblastiach hlboko nepopulárna, čo vyvoláva protesty, rozptýlené násilie a útek Rusov z krajiny po desaťtisícoch. Na niektorých hraniciach sa vytvorili kilometrové rady a Moskva údajne zriadila na hraniciach aj odvodové úrady, aby zachytila časť tých, ktorí sa snažia odísť.

zdroj: apnews.com

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com