HORÚCA SPRÁVA! Rusko odovzdalo Ukrajine písomný návrh dohody na ukončenie vojny!

Rusko odovzdalo Ukrajine návrh dokumentu s jasnými formuláciami v rámci procesu rokovaní, uviedol v stredu podľa tlačovej agentúry Interfax hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Dodal, že loptička je teraz na strane Ukrajiny a Moskva čaká na odpoveď.

Hovorca ruského prezidenta zároveň opäť obvinil Kyjev z odklonu od vopred dohodnutých otázok, čo má podľa neho negatívny vplyv na mierové rokovania.

Kyjev označil jeho slová za tradičnú ruskú taktiku vyvíjania nátlaku.

Na otázku, či ruská strana stanovila Kyjevu konkrétny termín na odpoveď, Peskov odpovedal: „To závisí od ukrajinskej strany.“ Peskov ďalej de facto zopakoval niektoré slová prezidenta Vladimira Putina.

Ten pred necelými desiatimi dňami vyhlásil, že rokovania s Ukrajinou sa dostali do slepej uličky; Kyjev sa podľa neho odchýlil od toho, na čom sa obe strany dohodli počas mierových rozhovorov v Istanbule koncom marca.

Predtým sa podobne vyjadril aj šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

Spravodajský server Ukrajinska pravda v súvislosti s vyjadreniami hovorcu Kremľa napísal, že zatiaľ nie je jasné, o aký návrh ide a kedy bol predložený.

Kancelária ukrajinského prezidenta na otázku odpovedala, že si preštuduje ruské protiargumenty k ukrajinským návrhom na bezpečnostné záruky pre Ukrajinu.

„Ruská federácia veľmi rada robí hlasné vyhlásenia, aby vyvinula tlak na ten či onen proces. Je to ich tradičná taktika. Podstata je vždy jednoduchšia,“ reagoval pre tlačovú agentúru Unian poradca šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Peskova Mychajlo Podoljak.

„Počas istanbulského kola sa súperi prezentovali vzorovým prístupom ukrajinskej strany. Preštudovali si ju a teraz jednoducho uviedli svoje protiargumenty. Nič viac,“ povedal Podolyak.

Vedúci ukrajinských vyjednávačov Davyd Arahamja predtým odmietol ruské tvrdenia a uviedol, že ukrajinská strana sa drží istanbulského komuniké a nezmení svoj postoj, poznamenala agentúra Unian.

Podoljak však už skôr priznal, že rokovania s Ruskom sú zmrazené, a nedokázal predpovedať, kedy by sa mohlo uskutočniť ďalšie kolo priamych rokovaní. Uviedol, že rozhovory sa ešte viac skomplikovali v dôsledku obliehania Mariupola Ruskom.

„Pokračujú rusko-ukrajinské rozhovory o urovnaní situácie na Ukrajine a zabezpečení jej neutrálneho, mimoblokového a bezjadrového štatútu,“ uviedla pre tlačovú agentúru Interfax hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová.

Na programe rokovania sú podľa nej „otázky demilitarizácie a denacifikácie, obnovenie oficiálneho štatútu ruského jazyka a uznanie súčasnej územnej reality vrátane príslušnosti Krymu k Rusku a nezávislosti Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky“.

Hovorkyňa obvinila ukrajinských vyjednávačov, že sa snažia rokovania preťahovať, odmietajú prejaviť konštruktívny prístup k hlavným otázkam a niekedy jednoducho odmietajú reagovať na ruské návrhy.

Ukrajina v súčasnosti čelí novej rozsiahlej ofenzíve Ruska na východe krajiny.

zdroj: dip.org.ua

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com