HORÚCA SPRÁVA: Rusko chce rokovať o prímerí!

Otázka prímeria je tiež na programe ďalších rusko-ukrajinských rokovaní, povedal v stredu pre agentúru AFP ruský vyjednávač.

Rozhovory sa majú uskutočniť vo štvrtok v Bielorusku. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov radikálne zmenil rétoriku a povedal, že niekto sa zrejme pokúsil zatiahnuť Rusko do zbytočného konfliktu na Ukrajine.

„Ukrajinská delegácia už opustila Kyjev. Očakávame ich príchod zajtra (vo štvrtok) ráno,“ citovali médiá ruského vyjednávača Volodymyra Medinského, ktorý zdôraznil, že obe strany sa „spoločne“ dohodli na rokovaniach v Bielorusku, „blízko hraníc s Poľskom“.

Pôvodne nebol vylúčený ani stredajší večerný termín rokovaní.

Prvé kolo rokovaní sa uskutočnilo v pondelok, ale vyplynul z neho len jeden záver, a to, že znepriatelené strany sa ešte stretnú.

V stredu Moskva prvýkrát od začiatku invázie zverejnila aj počet obetí, pričom na Ukrajine zahynulo 498 ruských vojakov a 1 597 bolo zranených. Podľa ukrajinských štatistík Rusko od začiatku invázie stratilo viac ako 5840 vojakov.

„Nevylučujem, že niekto chcel, aby sa Rusko zaplietlo do konfliktu na Ukrajine, ktorý umelo vytvoril Západ,“ povedal v stredu Lavrov.

V predchádzajúcom rozhovore pre televíziu Al-Džazíra uviedol, že je potrebné určiť konkrétne typy útočných zbraní, ktoré sa na Ukrajine nikdy nebudú rozmiestňovať ani vyrábať.

Povedal, že Moskva pri rokovaniach s Ukrajinou nepožaduje kapituláciu, ale navrhuje dohodu, ktorá by zabezpečila zákonné práva všetkých národov krajiny.

Podľa agentúry Reuters tiež uviedol, že Moskva je naďalej odhodlaná dosiahnuť „demilitarizáciu“ Ukrajiny, ktorú Kremeľ zdôvodňuje inváziou do susednej krajiny.

Ako stránka sa nestotožňujeme a odsudzujeme ruskú agresiu proti Ukrajine. VOJNA NIE JE ŽIADNE RIEŠENIE a prináša skazu pre všetkých!

 

zdroj: AFP news

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com