HORÚCA SPRÁVA: Ruská armáda násilne vyváža ľudí z Mariupolu do Ruska!

Juhoukrajinské mesto Mariupol, ktoré je od prvých dní invázie na Ukrajinu vystavené ťažkým skúškam ruskými údermi, stále nepadlo do rúk agresora.

Starosta Vadym Bojčenko povedal pre tlačovú agentúru Unian. Podľa neho ruská armáda neprišla „oslobodiť“ Mariupol, ale vymazať ho a jeho obyvateľov z povrchu zemského. Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková obvinila okupantov z násilného odvlečenia Ukrajincov do Ruska.

Podľa tlačovej agentúry Unian Vereščuk dnes obvinil ruské sily z násilnej „evakuácie“ ľudí, vrátane ľudí z Mariupola, do Ruska. Uviedla, že okupanti zrejme doteraz takto odvliekli približne 40 000 Ukrajincov. Kyjev sa opakovane sťažuje, že ruské sily, vrátane streľby, bránia evakuácii civilistov z obliehaných miest a dedín vrátane Mariupola smerom na Ukrajinu a snažia sa vyvážať ľudí do Ruska.

Podľa Vereščuka treba z Mariupoľa evakuovať viac ako 100 000 ľudí. Pred ruskou inváziou malo mesto približne 430 000 obyvateľov.

„Nad mestom vlaje ukrajinská vlajka. Dnes Mariupol zostáva ukrajinským mestom,“ povedal Bojčenko. Upozornil, že mesto je obliehané od piateho dňa ruskej invázie a boje oň pokračujú. Podľa starostu síce Rusi prevzali kontrolu nad niektorými okrajovými časťami Mariupola a obliehanie sa ruší, mesto však stále kontrolujú ukrajinské ozbrojené sily.

Bojčenko poskytol rozhovor v piatok, v 30. deň ruskej agresie. Ruské sily však ešte cez víkend neoznámili úplnú kontrolu nad Mariupolom.

Mesto je neustále intenzívne ostreľované a bombardované, pričom sa nerozlišuje medzi civilnými a vojenskými cieľmi. Napríklad pri minulotýždňovom nálete na Divadlo Drama, ktoré ukrývalo viac ako 1 000 ľudí, zahynulo podľa miestnych úradov približne 300 ľudí. Ruský požiar zničil aj mestskú nemocnicu.

zdroj: unian.ua

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com