HORÚCA SPRÁVA! Rusi dnes prerušili dodávky plynu do ďalšej krajiny!

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom v sobotu ráno zastavila vývoz plynu do Fínska. Podľa agentúry Reuters to oznámil fínsky prevádzkovateľ Gasgrid.

Vláda Fínska, ktoré je neutrálnou krajinou a má s Ruskom spoločnú hranicu dlhú viac ako 1 300 kilometrov, v stredu schválila vstup krajiny do Severoatlantickej aliancie. Urobila tak po tom, ako Rusko 24. februára vojensky napadlo Ukrajinu, ktorá tiež nie je členom NATO.

Moskva predtým varovala, že ak sa Fínsko rozhodne vstúpiť do NATO, podnikne odvetné kroky.

„Na túto situáciu sme sa pripravovali a nedôjde k prerušeniu dodávok. V najbližších mesiacoch sme schopní zásobovať všetkých zákazníkov,“ uviedla fínska spoločnosť Gasum. Spoločnosť bude dodávať plyn svojim zákazníkom z prípojky, ktorá vedie z Estónska.

Ruské spoločnosti prestali dodávať elektrinu do Fínska v polovici mája. Predstavovala približne desatinu spotreby tejto severskej krajiny.

Fínsko to vyriešilo zvýšením výroby vlastnej elektrickej energie a zvýšením dodávok zo Švédska.

Gazprom už predtým prerušil dodávky plynu do Bulharska a Poľska. Južná krajina oznámila, že bude odoberať lacnejší skvapalnený plyn z USA. Poľsko bolo na zastavenie dodávok pripravené. Plyn bude odoberať prostredníctvom prípojok z Českej republiky a Litvy a má tiež zásobníky naplnené na 80 %.4

zdroj: reuters.com

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com