HORÚCA SPRÁVA! Prvý štát Európskej únie pristúpil na podmienky Ruska pre odber plynu! Ktorý to je?

Maďarsko súhlasilo s podmienkami stanovenými Ruskom pre ďalšie dodávky plynu. Potvrdil to minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Povedal, že krajina nemá iné možnosti zabezpečenia energetických zdrojov a trás, ktoré by jej umožnili v najbližších rokoch prestať dovážať z Ruska.

„Rusko zabezpečuje 85 percent našich dodávok plynu a 65 percent našich dodávok ropy. Prečo? Pretože to určuje infraštruktúra. Nie je to žart, túto situáciu sme si nevybrali,“ poznamenal Szijjártó.

Maďarsko je jedným z viacerých štátov Európskej únie, ktoré sú proti prerušeniu dodávok ruského plynu a ropy po invázii na Ukrajinu, a to najmä kvôli stavu vlastného energetického sektora a hospodárstva.

Po začiatku bojov a tvrdej reakcii Západu na ruskú agresiu ruský prezident Putin oznámil, že zákazníci z „nepriateľských krajín“ budú musieť platiť za ruský plyn v rubľoch. Európske krajiny a miestne plynárenské spoločnosti to odmietli s tým, že zmena spôsobu platby by bola porušením zmlúv. Ruská strana, ktorej dodávky plynu do krajín EÚ prinášajú významné príjmy, potom vyvinula a ponúkla zákazníkom nový platobný systém.

V rámci tohto platobného systému si kupujúci surovín musia otvoriť dva bankové účty v banke Gazprombank, ktorú kontroluje Kremeľ – devízový a rubľový účet. Zákazníci platia za energiu v dolároch alebo eurách a Gazprombank potom prevedie sumu na rubľový účet.

Tlačová agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroj blízky Gazprombank v stredu napísala, že 10 európskych odberateľov ruského plynu si už otvorilo takéto účty a štyria z nich už takto zaplatili. Nie je jasné, ktoré ďalšie krajiny to boli, Rusko tvrdí, že medzi nimi je aj Rakúsko, čo priznal aj rakúsky kancelár.

zdroj: hungarytoday.hu

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com