HORÚCA SPRÁVA! Poľský vicepremiér Kaczyński by podporil rozmiestnenie amerických jadrových zbraní v Poľsku!

Poľský vicepremiér a fakticky najmocnejšia politická osobnosť v krajine Jaroslaw Kaczynski povedal pre nedeľňajšie vydanie nemeckého denníka Die Welt, že je otvorený možnosti rozmiestnenia amerických jadrových zbraní v Poľsku.

Takýto krok by podľa neho „výrazne posilnil odstrašenie Moskvy“. Zároveň dodal, že táto otázka nie je na programe rokovania, „ale to sa môže rýchlo zmeniť“. Podľa jeho slov by iniciatíva musela prísť od samotných Spojených štátov, uviedla tlačová agentúra DPA.

Pred viac ako piatimi týždňami začalo Rusko agresívnu vojnu proti susednej Ukrajine, ktorá hraničí aj s Poľskom. Varšava nalieha na svojich spojencov, aby posilnili východné krídlo Severoatlantickej aliancie. Kaczyński povedal, že v zásade má zmysel, aby jadrové zbrane boli súčasťou tohto posilnenia.

Podpredseda vlády uviedol, že Poľsko by tiež privítalo zvýšenie vojenskej prítomnosti USA v Európe zo súčasných 100 000 na 150 000 vojakov z dôvodu rastúcej ruskej agresie. Podľa jeho názoru by malo byť 75 000 z týchto vojakov trvalo umiestnených na východnom krídle NATO, pričom 50 000 z nich by malo byť v Pobaltí a Poľsku.

„Vojaci americkej jadrovej veľmoci sú najsilnejším odstrašujúcim prostriedkom proti ruskému útoku na krajiny NATO a poskytujú nám najväčšiu bezpečnosť,“ povedal poľský politik pre Welt am Sonntag.

Celkovo by NATO malo Ukrajine pomáhať viac ako doteraz, domnieva sa Kaczyński. „V prvom rade by mala začať mierovú misiu (na Ukrajine),“ povedal s odkazom na poľskú iniciatívu, ktorá v súčasnosti nenachádza dostatočnú podporu v rámci aliancie. „Po druhé, krajiny NATO by mali konečne dodať zbrane, o ktoré (ukrajinský prezident Volodymyr) Zelenskyj dôrazne žiada,“ dodal. Kyjev chce získať ťažké zbrane vrátane letectva, delostrelectva alebo tankov, ktoré by mu pomohli odraziť ruskú inváziu.

Kaczyński vyzval na zvýšenie dodávok zbraní na Ukrajinu, najmä do Nemecka, ktoré by podľa neho malo v Európskej únii presadiť ropné embargo voči Rusku. Nemecko a ďalšie krajiny EÚ odmietajú zastavenie dodávok ruskej ropy a tvrdia, že takýto krok by poškodil európske ekonomiky.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki tento týždeň oznámil, že Poľsko plánuje prestať používať ruskú ropu do konca tohto roka a najneskôr do konca mája chce ukončiť dovoz ruského uhlia.

zdroj: welt.de

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com