HORÚCA SPRÁVA! Nová epidémia? Európou sa začínajú šíriť nebezpečné opičie kiahne!

Zdravotníci v troch európskych krajinách hlásia potvrdené a podozrivé prípady zriedkavej infekcie vírusom opičích kiahní u ľudí.

Táto nebezpečná infekcia, ktorá sa môže šíriť z človeka na človeka, bola prvýkrát zaznamenaná v Spojenom kráľovstve. Ďalšie prípady sú hlásené z južnej Európy.

Portugalské úrady v stredu oznámili päť potvrdených prípadov. V Španielsku sa vyšetruje osem podozrivých prípadov.

Európske zdravotnícke orgány monitorujú situáciu aj v iných krajinách, keďže prvý prípad opičích kiahní sa objavil začiatkom tohto mesiaca vo Veľkej Británii, kde zaznamenali už sedem prípadov.

Všetci piati pacienti v Portugalsku s týmto ochorením, ktorého príznaky sú podobné kiahňam, sú muži žijúci v Lisabone a jeho okolí. Ďalších 15 ľudí s podobnými príznakmi čaká na výsledky.

V Británii bol prvý prípad nákazy zistený 7. mája u muža, ktorý sa vrátil z Nigérie. Neskôr boli podľa BBC potvrdené ďalšie prípady, ktoré s prvým prípadom nesúviseli.

Opičie kiahne sú zriedkavé vírusové ochorenie, ktoré má podobné, ale miernejšie príznaky ako kiahne. Prvýkrát boli u ľudí zaznamenané v Konžskej demokratickej republike v 70. rokoch 20. storočia a následne boli hlásené prípady aj z iných afrických krajín. Sú pomenované podľa opice makak, u ktorej bol vírus koncom 50. rokov 20. storočia prvýkrát objavený. K prenosu ochorenia z človeka na človeka síce dochádza, ale nie je veľmi častý.

Inkubačná doba, teda čas, kým človek ochorie, je približne desať dní. Najskôr príde horúčka, bolesť hlavy, svalov a iných častí tela. Horúčka prekročí 38,3 stupňa Celzia. Po dvoch až štyroch dňoch horúčka klesne a na koži tváre a tela sa začnú objavovať typické zmeny podobné kiahňam. Nasledujúce dni rozhodnú o tom, či sa pacient zotaví alebo nie. Úmrtnosť dosahuje 10 percent.

Vírus sa na človeka prenáša uhryznutím, poškriabaním alebo priamym kontaktom s krvou infikovaných zvierat (najmä hlodavcov). Šíri sa aj vzduchom alebo telesnými tekutinami infikovaných ľudí.

zdroj: edition.cnn.com

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com