HORÚCA SPRÁVA! Koniec vojny? Ukrajina sa už neusiluje o vstup do NATO!

Ukrajinci sa vzdali ambície vstúpiť do Severoatlantickej aliancie a sú ochotní hľadať kompromis o štatúte Krymu a separatistických regiónov na východe krajiny.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to povedal v rozhovore pre ABC News. Dal jasne najavo, že Kyjev nepovažuje najnovšie požiadavky Moskvy za úplne neprijateľné.

„Som pripravený na dialóg, nie na kapituláciu. Nie je to o mne, ale o ľuďoch, ktorí ma zvolili. Čo sa týka NATO, túto myšlienku som už dávno opustil. Potom, čo sme pochopili, že NATO nie je pripravené prijať Ukrajinu,“ povedal Zelenskij v rozhovore pre ABC News.

Podľa neho Severoatlantická aliancia ukázala, že sa zdráha prijímať kontroverzné rozhodnutia a obáva sa konfrontácie s Ruskom. „Ukrajina nechce byť krajinou, ktorá bude na kolenách prosiť NATO o prijatie. A ja nechcem byť takýmto prezidentom,“ povedal Zelensky.

Pokiaľ ide o Krym a proruské separatistické republiky v Donbase, samozvané Luhanskú a Doneckú ľudovú republiku, Zelenskyj povedal, že Ukrajina je pripravená rokovať a pokúsiť sa nájsť kompromis.

„Verím, že môžeme diskutovať o bodoch (ruských požiadaviek) týkajúcich sa dočasne okupovaných oblastí (Krym) a republík (DĽR a LLR), ktoré nikto okrem Ruska neuznáva, a hľadať kompromis – nájsť dohodu o tom, ako budú tieto územia ďalej žiť. Pre mňa je dôležité, ako budú naďalej žiť obyvatelia týchto oblastí, ktorí chcú byť súčasťou Ukrajiny,“ vysvetlil ukrajinský prezident.

„Potrebujeme, aby s nami (ruský prezident Vladimir) Putin začal hovoriť. Začať dialóg. Namiesto toho, aby ste žili uzavretí v informačnom vákuu. Pretože si myslím, že taká je situácia. A neviem, nakoľko sú jeho informácie reálne,“ povedal ďalej ukrajinský prezident.

V spomínanej časti rozhovoru pre americkú televíznu stanicu ABC Zelenskyj reagoval na doteraz posledné stanovisko Kremľa, že Rusko zastaví inváziu a vojenské operácie na ukrajinskom území, ak Ukrajina zmenou ústavy zaručí, že nevstúpi do NATO, uzná Krym za súčasť Ruskej federácie a zároveň nezávislosť separatistických regiónov v Donbase.

Ako stránka sa nestotožňujeme a odsudzujeme ruskú agresiu proti Ukrajine. VOJNA NIE JE ŽIADNE RIEŠENIE a prináša skazu pre všetkých!

zdroj: abcnews.go.com

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com