HORÚCA SPRÁVA! Kaczyňski obvinil Rusko z leteckého nešťastia pri Smolensku!

Predseda poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS), podpredseda vlády Jaroslaw Kaczyński, v nedeľu obvinil Rusko, že stojí za leteckou katastrofou pri Smolensku, pri ktorej presne pred 12 rokmi zahynulo jeho dvojča, vtedajší poľský prezident Lech Kaczyński, a ďalších 95 členov delegácie a posádky vládneho lietadla. Kaczyński prisľúbil, že dôkazy pre svoje tvrdenia predloží „veľmi skoro“.

V apríli 2010 priletela do Smolenska delegácia vysokých poľských politikov a vojenských predstaviteľov, aby si pripomenula pamiatku tisícov poľských dôstojníkov zabitých v sovietskom zajatí v neďalekej Katyni. Lietadlo sa zrútilo v hustej hmle pri pristávaní na letisku v Smolensku. Následné vyšetrovanie odhalilo chyby posádky a podľa poľského názoru aj ruských letiskových dispečerov.

Táto katastrofa sa stala prelomovým momentom v poľskej politike: konzervatívci na čele s Jaroslawom Kaczynským obvinili vtedajšiu liberálnu vládu z nedbalosti pri príprave návštevy a z nedostatočného vyšetrovania. Agentúra AFP pripomenula, že Rusko obvinilo zo zodpovednosti za nešťastie Poľsko.

Opozičné médiá pripomenuli, že vláda PiS od svojho nástupu k moci na jeseň 2015 nepredložila dôveryhodné dôkazy na podporu tvrdení, že havária lietadla bola atentátom.

„Dnes vieme, čo sa stalo. Máme odpovede. Budú predstavené verejnosti,“ povedal Kaczynski podľa televízie TVN 24 na zhromaždení tisícov ľudí pri príležitosti výročia katastrofy pred prezidentským palácom vo Varšave. „O tejto zmene som chcel hovoriť dnes, pri 12. výročí katastrofy, pri 12. výročí tohto zločinu,“ dodal.

„Mnohí z nás mali v mysliach a srdciach veľké pochybnosti. Veľmi veľa ľudí vedelo, že to nie je pravda, že celý príbeh, ktorý sme oficiálne počuli, nemá nič spoločné s pravdou. Je však veľký rozdiel medzi tým, keď máte tušenie, dokonca ste o tom hlboko presvedčení, a tým, keď máte dôkazy, keď máte vyčerpávajúce a konzistentné odpovede na otázky, čo viedlo k tragédii,“ povedal.

Kaczyński povedal, že za posledné tri roky došlo k „veľkej zmene“ pri objasňovaní okolností katastrofy. A táto zmena vyplýva nielen z kontextu doby, vojny na Ukrajine a poburujúcich zločinov, ktoré potvrdzujú, že „Rusko sa nemení a ruský postkomunizmus je rovnako zločinný ako komunizmus“.

Zhromažďovanie dôkazov, ktoré trvalo roky, označil za mimoriadne náročné. „Dnes vieme, čo sa stalo. Máme odpovede. Prvýkrát máme odpoveď, ktorá je úplná, konzistentná, odpovedá na všetky otázky a je overená rôznymi centrami, aj mimo Poľska,“ povedal. „Budeme o tom hovoriť v nasledujúcich dňoch a týždňoch. Bude predložená verejnej mienke,“ dodal.

Zdôraznil, že jeho brat Lech dokázal robiť politiku, ktorá prekračovala ruské plány, ktoré vedel dešifrovať, opísať a predvídať. A mal odvahu pomôcť Gruzínsku, ktoré bolo v auguste 2008 vo vojne s Ruskom. Kaczyński povedal, že v záujme Poľska a slobodnej Európy je potrebné otvoriť otázku zodpovednosti za zločin a „ako by sa malo zaobchádzať s tými, ktorí prijali rozhodnutia, a s tými, ktorí ich vykonali“, a to „tu v Poľsku, ale najmä v Rusku“.

„Ide o to, či budeme naďalej slobodní, alebo budeme žiť pod hrozbou teroru teroristického, banditského štátu,“ povedal a varoval, že to, čo sa deje na Ukrajine, sa môže stať aj v Poľsku, a nielen tam, ale aj v Paríži, Berlíne a Ríme.

„Zbabelosť a hlúposť vždy prehrávajú a v Moskve to môžu využiť,“ povedal a vyzval na „veľkú mobilizáciu celej slobodnej Európy na obranu Ukrajiny, na obranu slobody“. Súčasťou tejto obrany by bolo aj definitívne objasnenie smolenskej katastrofy a postavenie všetkých vinníkov pred súd. „To je cieľ, ktorý musíme splniť,“ zdôraznil.

Opozičný denník Gazeta Wyborcza v komentári napísal, že Kaczyński po prvýkrát verejne vyhlásil, že má potrebné dôvody na smolenský „zločin“ a smolenský „atentát“, ktoré sa stali v „záujme Moskvy“. Hoci meno ruského prezidenta Vladimira Putina počas Kaczyńského prejavu nezaznelo, všetkým je jasné, že keď hovoril o postavení páchateľov pred súd, mal na mysli ruského diktátora.

„Dnes si všetci želajú zúčtovanie s Putinom za genocídu, ktorú pácha na Ukrajine. Kaczynski pridáva „zločin“ v Smolensku k Putinovým vojnovým zločinom a chce, aby celá Európa lobovala a postavila Putina pred súd. Kaczyński jednoducho využíva drámu na Ukrajine na odhalenie a potrestanie tých, ktorí podľa neho spôsobili katastrofu z 10. apríla 2010, pri ktorej zahynul prezident Lech Kaczyński a ďalších 95 ľudí. Pretože kto nie je v otázke Smolenska s nami, je s Putinom,“ napísali noviny.

zdroj: tvn24.pl

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com