Horúca správa: Hlavný hygienik Mikas infomoval ako budú o pondelka 26. apríla fungovať terasy

AKO BUDÚ FUNGOVAŤ TERASY OD PONDELKA 26. APRÍLA

Dovoľujeme si vás upozorniť na vyhlášku, ktorou sa povoľuje prevádzka terás (exteriérových častí prevádzok verejného stravovania) za týchto podmienok:
 Stále platí zákaz konzumovať jedlá a nápoje v interiéri.
 Jedlá a nápoje je možné podávať:
 zabalené pre odber so sebou
 v exteriérovej časti prevádzky: za exteriér sa považuje priestor s otvoreným vchodom, ktorý je ohraničený krátkodobými či dlhodobými konštrukciami maximálne z dvoch bočných strán.
 Medzi stolmi musí byť odstup najmenej 2 metre (tu neplatí podmienka jedna osoba na 15 štvorcových metrov).
 Konzumovať jedlá alebo nápoje je možné len posediačky, aby sa zabezpečil kontrolovaný rozostup ľudí.
 Nie je povolený samoobslužný výdaj, ako je nakladanie šalátov alebo odber pečiva. Jedlá a nápoje môže podávať len obsluhujúci personál.
 Príbor nesmie byť voľne dostupný pre zákazníkov na stoloch, obsluha ho musí priniesť k jedlu zabalený do papierovej servítky.
 Stanovujú sa podmienky pre umývanie riadu: vykonávať sa musí podľa požiadaviek uvedených v § 9 ods. 4. písm. g) vyhlášky MZ SR č. 533/2007 Z. z.; pri ručnom umývaní kuchynského riadu sa odporúča pridať pred opláchnutím kuchynského riadu dezinfekčný prostriedok.
 Po každom zákazníkovi je nutné vydezinfikovať jedálny lístok, stoly a dotykové plochy vrátane úchopových častí stoličiek a kresiel.
 Hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami a každú hodinu sa musia dezinfikovať.
 Vo vyhláške sme neupravovali počet ani zloženie osôb za stolom na terasách (spoločná domácnosť, mimo spoločnej domácnosti): pripomíname, že pri vstupe do prevádzok a ich exteriérových častí sa vyžaduje negatívny výsledok testu nie starší ako sedem dní, respektíve iný doklad o výnimkách, ktoré sú stanovené vo vyhláške ÚVZ SR (vstup do priestorov prevádzok a zamestnávateľov).
Zároveň sme vychádzali aj zo skúseností z praxe: prevádzkovateľom sa minulý rok ťažko preverovalo, či za stolom na terasách skutočne sedia osoby zo spoločnej domácnosti a vznikali tak konfliktné situácie.
 Ak ide o povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest: pri vstupe na terasu musia byť dýchacie cesty prekryté, a takto si osoby sadajú aj za stôl. Rúško či respirátor si dávame z tváre dolu na čas, ktorý je nevyhnutný na konzumáciu jedál a nápojov, počas konverzácie má byť nasadené na tvári – počas rozprávania vznikajú kvapôčky a aerosól.
 Okrem vyššie vymenovaných povinností pre terasy platí aj všeobecný režim pre prevádzky, ktorý je vo vyhláške stanovený v paragrafe 2, odsek 1).
Kompletné znenie uvedenej vyhlášky je možné nájsť vo Vestníku vlády SR: http://bit.ly/vyhlaska-194
zdroj:  Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com