Horúca správa: Gruzínsko oficiálne požiadalo o členstvo v EÚ!

Tbilisi predtým plánovalo podať žiadosť v roku 2024 po ďalších reformách. Domáci politický tlak a zjavne pozitívne signály z Bruselu však tento proces urýchlili.

Vládnuca strana Gruzínska oznámila, že po Ukrajine podá žiadosť o členstvo v Európskej únii.

Premiér Irakli Garibašvili podpísal formálnu žiadosť 3. marca. „Vyzývame orgány EÚ, aby urýchlene preskúmali našu žiadosť a prijali rozhodnutie o udelení Gruzínsku štatútu kandidáta na členstvo v EÚ,“ uviedol Irakli Kobachdizé, predseda vládnucej strany Gruzínsky sen.

Tento krok prichádza uprostred narastajúcich sporov o pasívnu reakciu gruzínskej vlády na ruskú inváziu na Ukrajinu. Desaťtisíce Gruzíncov sa každú noc zhromažďovali v Tbilisi, aby vyjadrili solidaritu s Ukrajinou a požadovali ráznejšiu reakciu od svojej vlády, ktorá vyhlásila, že sa nepripojí k medzinárodným sankciám voči Rusku.

„Práve ľudia dodali vláde odvahu,“ povedal Kornely Kakachia, vedúci tbiliského think tanku Gruzínsky politický inštitút. Pokusy vlády dištancovať sa od Ukrajiny „oslabili jej pozíciu na medzinárodnej úrovni aj v Gruzínsku,“ povedal pre Eurasianet. „Museli to urobiť.“

Oznámenie Gruzínska nasleduje po podobnom kroku Ukrajiny, ktorá sa nachádza v približne rovnakej fáze integrácie do EÚ ako Gruzínsko. Prezident Volodomy Zelenskyj podpísal formálnu žiadosť 28. februára a na druhý deň vystúpil v Európskom parlamente z Kyjeva prostredníctvom videokonferencie. „Bojujeme za to, aby sme boli rovnocennými členmi Európy,“ povedal Zelenskij. „Dokážte, že ste s nami.“

Gruzínski predstavitelia donedávna odmietali výzvy na urýchlenie procesu podávania žiadostí o členstvo v EÚ. Predtým prisľúbilo, že žiadosť o členstvo začne podávať v roku 2024 po uskutočnení ďalších reforiem, a začiatkom tohto týždňa sa tohto harmonogramu držalo. „Uponáhľaná iniciatíva by mohla byť kontraproduktívna, pretože v priebehu [nasledujúcich] dvoch rokov musíme splniť určité podmienky,“ povedal Kobachidze 1. marca.

Predseda zahraničného výboru gruzínskeho parlamentu Nikoloz Samkharadze sa v ten istý deň vyjadril podobne, ale na druhý deň zmenil tón a povedal, že v Európe boli prijaté určité „signály“.

„Nikto si nebude robiť ilúzie, že dnes je Ukrajina, Gruzínsko alebo Moldavsko pripravené na členstvo. Samozrejme, že nie,“ povedal Samkharadze novinárom 2. marca. „Ide len o to, že na pozadí tejto komplikovanej situácie na Ukrajine a ruskej agresie dostávame z Európy určité signály, ktoré sa dajú využiť na urýchlenie prijatia tohto štatútu.

Nie je jasné, aké signály mohli byť vyslané, ale prezidentka Salome Zourabišviliová nedávno navštívila Paríž a Brusel, kde sa okrem iných predstaviteľov stretla s predsedníčkou Európskej rady Ursulou Von Der Leyenovou.

Vláda zmenila svoj názor na žiadosť o členstvo v EÚ „vzhľadom na celkový politický kontext a novú realitu na základe konzultácií s členmi politickej rady strany a predovšetkým s predsedom vlády“, uviedol Kobachidze 2. marca.

„Ešte pred dvoma dňami [1. marca] boli v defenzíve a hovorili, že žiadosť urobia neskôr,“ povedal Kakačija. „Včera však zmenili tón. Keby nemali nejaké pozitívne informácie, neodvážili by sa to urobiť.“

Čo sa stane teraz, nie je jasné.

„Dúfam, že Európska rada konečne podporí európsku perspektívu Ukrajiny, Gruzínska a Moldavska, ktorú príliš dlho zatajovala,“ povedala Sonja Schiffersová, riaditeľka juhokaukazskej kancelárie nemeckého think tanku Heinrich Boell Stiftung.

Napriek tomu Schiffersová upozornila, že perspektíva členstva Gruzínska v EÚ je stále vzdialená. „Prístupový proces je komplikovaný politický, právny a technický proces, takže nie je realistické očakávať plnohodnotný vstup v dohľadnom čase,“ povedala pre Eurasianet.

Gruzínsko podpísalo asociačnú dohodu s EÚ v roku 2014 a odvtedy obe strany pracujú na realizácii reforiem, ktoré Tbilisi sľúbilo zaviesť v rámci tejto dohody. V najnovšej správe EÚ o pokroku sa uvádza, že Gruzínsko „stabilne pokračuje na svojej európskej ceste“, ale že „pretrvávajú dôležité výzvy“, najmä pokiaľ ide o pozastavené sľuby týkajúce sa reformy súdnictva.

„Vo všeobecnosti bol tón EÚ vždy takýto: prosím, najprv komplexne implementujte asociačnú dohodu a potom uvidíme, čo ďalšie vám môžeme ponúknuť,“ povedal Schiffers.

Spustenie prístupového procesu by však podľa nej mohlo tieto reformy podporiť.

„Pokiaľ gruzínska vláda nepodnikne dôveryhodné kroky smerom k demokratizácii, alebo dokonca urobí kroky späť, bude ťažké prekročiť symboliku a skutočne sa dostať a pokročiť na ceste k pristúpeniu,“ povedala. „Otvorenie prístupového procesu by Európskej únii poskytlo viac pák na vyvíjanie tlaku na reformy v Gruzínsku, čo by bolo prospešné pre obe strany.“

Keď Maka Bochorishvili, predseda Výboru gruzínskeho parlamentu pre integráciu do EÚ, zverejnil na Facebooku informáciu o zámere vlády podať oficiálnu žiadosť, jeden nemecký poslanec Európskeho parlamentu zanechal štipľavý komentár. „Dobre, potom sa správajte aj pri tvorbe politiky európskym spôsobom – a tento odkaz je adresovaný všetkým príslušným zainteresovaným stranám,“ napísal poslanec Michael Galler.

zdroj: eurasianet.org

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com