HORÚCA SPRÁVA! Česko poslalo na Ukrajinu desiatky tankov a bojových vozidiel!

Česká republika posiela na Ukrajinu, ktorá sa bráni ruskej invázii, tanky T-72 a bojové vozidlá pechoty BVP zo skladov ministerstva obrany, ako aj zo skladov českých zbrojoviek, najmä spoločnosti Excalibur.

Niekoľko desiatok starších tankov T-72 a bojových vozidiel pechoty odišlo v pondelok vlakom z Českej republiky na Ukrajinu. Ide o dar českej armády, na ktorom sa Česká republika dohodla so svojimi spojencami v NATO. Ukrajinskí vojaci vedia, ako toto vybavenie používať, a má im pomáhať pri obrane krajiny.
Podľa portálu Echo24 ide o staršie typy nemodernizovaných tankov T-72, ktoré boli vo výzbroji českých aktívnych záloh. Armáda ich mala v skladoch asi 90, pričom aktívne funguje len asi 30 modernizovaných strojov. Generálny štáb Armády ČR sa v čase publikovania článku nechcel k dodávke techniky vyjadriť.

Na Ukrajinu putovali aj staré bojové vozidlá pechoty československej výroby (BVP-1). Nejde však o avizovanú dodávku 56 modernejších obrnených vozidiel (PbV-501), ktorých vývoz minulý týždeň schválila nemecká vláda.

Česká republika bola jednou z mála krajín, ktoré mohli Ukrajine toto vybavenie poskytnúť. Zo susedných krajín je to Slovensko, ktoré má len minimálny počet tankov, a Maďarsko, ktoré bojkotuje dodávky zbraní na Ukrajinu a dokonca zakázalo ich prepravu cez svoje územie. Poľsko má tiež značný počet týchto tankov, ale zatiaľ tieto zbrane Ukrajine nedodalo.

„Tanky T-72 vo verzii M1 sú staré, ale to je paradoxne výhoda, pretože Ukrajinci ich vedia obsluhovať a dokážu pracovať so všetkými systémami. Nie je potrebné ich preškoľovať. To isté platí aj pre BVP-1. Ak by tam niekto poslal moderné vybavenie, vyžadovalo by si to minimálne dni, ale skôr týždne alebo mesiace výcviku. A ten čas teraz nemajú, preto sú radi, že majú k dispozícii vybavenie, ktoré poznajú ako svoje vlastné,“ vysvetľuje Lukáš Visingr, bezpečnostný a vojenský analytik a spolupracovník redakcie.

Denník New York Times pred niekoľkými dňami informoval, že Washington v spolupráci so svojimi spojencami v NATO posiela Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote približne 6,6 miliardy korún. Okrem bezpilotných lietadiel a riadených striel mali byť súčasťou dodávky aj tanky sovietskej výroby, ktoré má česká armáda vo výzbroji. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mal požiadať alianciu o vybavenie. Americké noviny s odvolaním sa na svoj zdroj uviedli, že dodávky tohto vybavenia by sa mali začať v blízkej budúcnosti, aby ukrajinská armáda mohla úspešnejšie čeliť očakávaným ruským útokom v Donbase.

zdroj: echo24.cz

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com