Horúca správa: Bielorusko v referende umožnilo rozmiestnenie jadrových zbraní na svojom území!

Referendum v Bielorusku v nedeľu schválilo ústavné zmeny, ktoré podľa kritikov ešte viac upevnia moc bieloruského lídra Alexandra Lukašenka, informovala agentúra Reuters.

Súčasťou zmien je aj zrušenie štatútu neutrálnej bezpečnosti, ktorý umožní rozmiestnenie jadrových zbraní iných štátov, napríklad Ruska, na bieloruskom území. Tento bod tiež umožní stálu prítomnosť ruských síl na bieloruskom území.

Podľa bieloruskej ústrednej volebnej komisie pre ústavné zmeny hlasovalo 65,2 % účastníkov. Bieloruská opozícia už predtým vyhlásila hlasovanie za nezákonné. Opoziční lídri tiež vyzývali voličov, aby vyhlásili za neplatné hlasovacie lístky, na ktorých jediná otázka znela: „Súhlasíte so zmenami Ústavy Bieloruskej republiky a jej dodatkami?

Podľa novej ústavy bude môcť tá istá osoba zastávať funkciu prezidenta maximálne dve funkčné obdobia. Lukašenka, ktorý vládne od roku 1994, sa však toto pravidlo nedotkne.

Norma nadobudne účinnosť až v deň nástupu novozvoleného prezidenta do funkcie. Takto sa Lukašenkovo funkčné obdobie bude počítať od nuly, keď sa v roku 2025 skončí jeho súčasný mandát.

Vďaka zmenám v ústave by sa jadrové zbrane mohli objaviť na bieloruskom území prvýkrát od chvíle, keď sa ich krajina po rozpade Sovietskeho zväzu vzdala. To podľa agentúry Reuters zvyšuje stávky v čase, keď Lukašenko stojí za inváziou ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu.

Bieloruský líder v nedeľu vo volebnej miestnosti povedal, že možno požiada Rusko, aby Bielorusku vrátilo jadrové zbrane. „Ak (Západ) umiestnite jadrové zbrane v Poľsku alebo v Litve, blízko našich hraníc, potom vyzvem Putina, aby bez akýchkoľvek podmienok vrátil jadrové zbrane, ktorých som sa vzdal,“ povedal Lukašenko.

Referendum vyvolalo demonštrácie proti invázii na Ukrajinu v najmenej 12 mestách. Podľa ľudskoprávneho centra Vyasna bolo v nedeľu zadržaných viac ako 500 protestujúcich. V hlavnom meste Minsk ľudia pochodovali s ukrajinskými vlajkami a položili kvety pred ukrajinské veľvyslanectvo.

Ako stránka sa nestotožňujeme a odsudzujeme ruskú agresiu proti Ukrajine. VOJNA NIE JE ŽIADNE RIEŠENIE a prináša skazu pre všetkých!

zdroj: france24.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com