HORÚCA SPRÁVA: Bielorusko sa do niekoľkých hodín pripojí k vojne Ruska proti Ukrajine, naznačujú to spravodajské služby!

Keďže sa Rusku po štyroch dňoch prudkých bojov nepodarilo rýchlo poraziť Ukrajinu, Vladimír Putin sa chystá vtiahnuť do svojej okupačnej vojny svojho bieloruského spojenca, diktátora Alexandra Lukašenka.

Uprostred mnohých špekulácií viaceré zdroje tvrdia, že rozhodnutie padlo.

Fámy o oficiálnom zapojení Bieloruska do vojny sa začali šíriť 27. februára, štvrtý deň totálnej vojny Ruska proti Ukrajine, po správe, ktorú diplomatickým kruhom predložili nemenovaní bieloruskí opoziční novinári.

Správa naznačovala, že bieloruské jednotky by mohli byť nasadené v kyjevskej alebo žitomírskej oblasti na pomoc ruským inváznym silám.

Správu nebolo možné overiť, ale objavili sa aj iné náznaky bieloruskej vojenskej aktivity. Najmä bieloruské opozičné médiá spustili mediálnu kampaň s cieľom varovať pred bieloruskou účasťou.

V rámci tohto úsilia bývalý vysokopostavený bieloruský veliteľ vzdušných síl Valerij Sachašik vo videopríhovore vyzval všetkých bieloruských výsadkárov, aby neposlúchali nezákonné rozkazy, ktoré by ich vrhli do vojny proti spriatelenej krajine.

Niekoľko tisíc bieloruských občanov sa 27. februára po celej krajine zhromaždilo proti vojne.

Okrem toho, ako 27. februára uviedol poradca ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč, mnohé indície naznačovali, že bieloruská armáda bola uvedená do stavu pohotovosti.

Z bieloruských médií je známe, že ozbrojené sily krajiny zahŕňajú takmer 45 000 príslušníkov armády a 20 000 civilných zamestnancov. Podľa Arestovyča má len 17 000 bieloruských vojakov značnú bojovú účinnosť, takže ich zapojenie by pravdepodobne nebolo až také významné pre Rusko, ktoré pre inváziu na Ukrajinu zhromaždilo najmenej 150 000 vojakov.

Lukašenko 27. februára vyhlásil, že Bielorusi začali čeliť násiliu na Ukrajine a že Kyjev ohrozuje Bielorusko teroristickými aktivitami. Zopakoval tak zámienku, ktorú Putin uviedol na začatie invázie na Ukrajinu 24. februára.

V súvislosti s obavami mal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 27. februára telefonický rozhovor s Lukašenkom, po ktorom ukrajinský líder povedal, že Lukašenko ho ubezpečil o nezapojení sa do vojny s Ruskom.

Podľa bývalého ukrajinského ministra obrany Andrija Zagorodňuka však v skutočnosti bieloruský diktátor, ktorého existencia do veľkej miery závisí od Putina, nemá inú možnosť ako sa pridať.

Z pohľadu experta by zapojenie Bieloruska bolo eskalujúcim faktorom, hoci by nemalo dramatický eskalačný účinok vo vojne. Najmä Lukašenko by mohol napadnúť severozápadné regióny Ukrajiny, na ktoré sa Rusko v súčasnosti nesústreďuje.

„Bieloruská armáda však nemá vôbec žiadne bojové skúsenosti,“ povedal Zagorodňuk. „Na tom naozaj záleží. A nie sú motivovaní, v skutočnosti nerozumejú tomu, čo budú na Ukrajine robiť.“

Mediálna kampaň, ktorej cieľom je odradiť bieloruských vojakov od zapojenia sa do ukrajinskej invázie, sa práve začala a treba v nej pokračovať, povedal Zagorodňuk.

„Ak, nedajbože, Lukašenko vydá rozkaz vstúpiť, dúfam, že mnohí odmietnu strieľať na Ukrajincov,“ povedal. „Inak to bude historická tragédia medzi dvoma národmi.“

 

Ako stránka sa nestotožňujeme a odsudzujeme ruskú agresiu proti Ukrajine. VOJNA NIE JE ŽIADNE RIEŠENIE a prináša skazu pre všetkých!

zdroj: kyivindependent.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com