HORÚCA SPRÁVA: Americké vojenské lietadlo havarovalo v severnom Nórsku!

Americké vojenské lietadlo MV-22B Osprey so štyrmi osobami na palube sa v piatok zrútilo na severe Nórska počas vojenského cvičenia NATO. Zatiaľ nie je jasné, či nehodu niekto prežil. Informáciu priniesla agentúra Reuters s odvolaním sa na nórsku armádu. Stroj havaroval v oblasti s náročným terénom a zlým počasím na mieste.

Stratu stroja podľa agentúry Reuters potvrdila americká námorná pechota.

Posádka lietadla sa v rámci síl NATO zúčastnila na cvičení Cold Response v severnom Nórsku. Lietadlo bolo nahlásené ako nezvestné o 18:26 SEČ, stroj mal pôvodne pristáť okolo 18:00 späť na základni pri meste Bodø.

Záchranný vrtuľník spolu s lietadlom nórskej armády Orion spozorovali vrak lietadla o 21:17 SEČ. Lietadlo sa zrútilo v údolí Gråtådalen neďaleko obce Beiarn, informovala nórska štátna televízia NRK s odvolaním sa na nórsku armádu.

„Vypátrali sme lietadlo, ktoré havarovalo. Nemáme žiadne stopy po preživších,“ povedal agentúre Reuters šéf nordlandskej polície Bent Eilertsen. Kvôli zlému počasiu nemohol na mieste pristáť záchranný vrtuľník.

Záchranári sa snažia dostať k lietadlu na zemi. Vzhľadom na zníženú viditeľnosť a zlé počasie však nie je jasné, ako dlho im to bude trvať. „Na mieste hrozí aj riziko pádu lavín,“ povedal Eilertsen.

MV-22B Osprey je americké vojenské konvertoplánové vrtuľové lietadlo, ktoré je schopné kolmo vzlietnuť a pristáť. V minulosti boli tieto kabriolety spojené s niekoľkými smrteľnými nehodami. V roku 2017 zahynuli traja vojaci po havárii tohto stroja pri pobreží Austrálie. Pri nehode stroja počas nočného pristátia v Arizone v roku 2000 zahynulo 19 ľudí.

zdroj: reuters.com

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com