Geniálny spôsob ako v obchode vybrať tie najlepšie jahody! Vždy zrelé a šťavnaté!

Spread the love

V lete na nás jahody vykukujú takmer z každého miesta. Počnúc obchodnými pulty, cez vlastné záhony a končiac vzory šťavnatých jahôd na letných šatách žien.

Takmer všetci toto ovocie milujeme. Jahody majú nielen úžasnú vôňu a chuť, ale aj veľa blahodarných vlastností, ktoré prospievajú nášmu zdraviu, aj kráse. Sú bohatým zdrojom vitamínu A, B, C, PP vlákien, pektínov, železa, jódu, fosforu, draslíka, vápnika a mangánu.

Jahody prispievajú k odvádzaniu prebytočnej soli a vody z tela. Ďalej tiež pôsobí ako prevencia proti nádorom a rakovine. Podporujú činnosť mozgu a krásne omladzujú telo. A samozrejme nemôžeme vynechať ani príjemný fakt, že jahody spoľahlivo pôsobí ako antidepresívum. N Viete však, ako si to naozaj šťavnaté, zrelé a zdravé jahody vybrať?

Prinášame Vám niekoľko tipov.

Vôňa


Je to prvý bod, ktorému by ste pri výbere jahôd mali venovať zvýšenú pozornosť. Ak jahody výrazne voňajú, sú zárukou kvality a vôňa je známkou toho, že neboli príliš chemicky ošetrované.

Farba


Jahody by mali byť jasne červené a mierne lesklé. Príliš tmavovínovej jahody Vám môžu napovedať, že to nie je dobrá voľba. Bledé jahody tiež obíďte. Doma Vám už potom nikdy nedozrejú, len podľahnú hnilobe.

Veľkosť a tvar


Tu neexistujú žiadne presná kritériá. Jahôd je príliš veľa odrôd, aby sa jednoznačne dal správny tvar určiť. Nenechajte sa však nalákať príliš veľkými plodmi. Tie môžu vypovedať o tom, že sú tieto kúsky nahnali vodou.

Stonka a listy


Čerstvé a kvalitné jahody by mali byť celé. Teda aj so stonkou a listy. Tie veľa vypovedajú o kvalite a čerstvosti jahôd, ktoré sa chystáte kúpiť. Listy by vždy mali byť sýto zelené a čerstvé, nie nažltlé a uschnuté. Trik odborníkov: Ak plod a hárok delia aspoň nejaká vzdialenosť, potom máte istotu, že jahody sú sladké. Ak listy k plodu priliehajú, jahody budú zrejme kyslé.

 

Zrniečka


Čím ďalej od seba a čím hlbšie sa zrniečka nachádzajú, tým sú jahody zrelšie a sladšie.

 

Zdieľajte tento super spôsob ako vybrať tie najlepšie jahody aj s vašimi priateľmi! Určite sa im bude tiež hodiť!

zdroj: vychytavkov.cz / pexels.com

You Might Also Like