Gazdinky pozor teraz zbystrite! Nedávajte rascu len do polievok či na pečené zemiaky: Toto lacné korenie dokáže neuveriteľné veci s vašim zdravím!

Spread the love

Rasca je korenie vyrábané zo semien rastliny z čeľade Mrkvovité, ktorá sa nazýva Rascovec rímsky (Cuminum cyminum). Používa sa ako koreniaca prísada do mnohých pokrmov, najmä v oblastiach okolo Stredozemného mora a v juhovýchodnej Ázii, odkiaľ pochádza.

Rascu má doma hádam každý, toto však tuší len málokto!

Čo dokáže?

 • Prevencia rakoviny hrubého čreva a rakoviny pankreasu
 • Silný antioxidant
 • Detoxikácia a prevencia srdcovo-cievnych ochorení
 • Zlepšuje trávenie a dokáže nakopnúť metabolizmus
 • Popučte ju a dajte do každého slaného jedla, chránite tak obličky pred negatívnym vplyvom sodíka
 • Proti refluxu a páleniu záhy funguje prekvapivo rýchlo – krátko ju požujte v ústach
 • Pomoc pri nadúvaní a plynatosti
 • Obsahuje vápnik, vitamíny A a B12, draslík a horčík – dokonalý vitamínový mix pre naše kosti a kĺby
 • Dodáva telu železo, čím pomáha proti chudokrvnosti
 • Zlepšuje pamäť a bojuje proti úzkosti a únave
 • Pozitívne vplýva na hladinu melatonínu, čím pozitívne vplýva na nespavosť

1. Urýchľovač trávenia – trochu sušeného zázvoru s mletou rascou a štipkou čierneho korenia. Po jedle si 1 lyžičku tejto zmesi rozmiešanú v 1 pohári vody.

2. Pálenie záhy  – dajte si do úst 1-2 kúsky rasce a chvíľu prežúvajte, skôr ako ju prehltnete. Zabraňuje refluxu a upokojuje pálenie záhy.

3. Chrípka a prechladnutie: Do 400 ml vody pridajte 15 g celého kmín. Varte, kým v hrnci nie je len 100 ml vody. Každé ráno a večer pijte 20 ml tejto tekutiny.

4. Nevoľnosť  – Zmiešajte trochu mletej rasce s medom a konzumujte po ťažkom jedle.

5. Proti bolesti žalúdka – Zmiešajte 3 gramy mletej rasce s vlažnou vodou a vypite.

6.Proti cukrovke – rozpustite trochu mletej rasce v pohári vody a pite raz-dvakrát denne, aby ste účinne regulovali hladinu cukru v krvi. Pijeme maximálne týždeň, potom si dáme prestávku.

Posilňuje kosti

Rasca obsahuje živiny a minerály dôležité pre stavbu, pevnosť a pohyblivosť kostí. Ide o vápnik, vitamíny A a B12, draslík a horčík. Rovnako však obsahuje aj estrogénové zlúčeniny, ktoré pomáhajú pri liečbe osteoporózy. Extrakt z rasce dokonca minimalizuje stratu kostnej hmoty u starších ľudí a zlepšuje ich hustotu. Jednu čajovú lyžičku zľahka krátko opražte na miernom ohni a zalejte 2,5 dcl vody. Priveďte k varu a potom odstavte zo sporáka. Po precení a vychladnutí môžete čaj vypiť.

Recept proti kašľu

Potrebujeme:

50 g mletej rasce (dá sa použiť aj celá, ak nemáte mletú)

250 ml vody

Pre dospelých aj 1 lyžicu slivovice ?

Postup:

Rascu zmiešajte s 200 ml vody, preložte na plameň a pod pootvorenou pokrievkou varte na miernom plameni 15 minút. Teraz by ste mali mať v hrnci hustú tmavú zmes.

Scedíme tekutinu a pridáme do nej ešte 50 ml vody. Opäť preložíme na plameň a necháme prevariť. Neviem, ako je to s celkom malými deťmi, ale nám dávala babička tento „vitamín“ až od asi 10 rokov. Dospeláci si pridávajú do výslednej zmesi 1 lyžicu slivovice. ?

Deti užívajú 2 x za deň jednu lyžičku zmesi a dospelí 3x za deň 1 lyžicu. Pozor, aby ste si potom nesadli za volant, keďže obsahuje alkohol. Stačí užívať krátko, nám sa po pár dávkach vždy uľavilo a už stačili len zázvorové a bylinkové čajíky :-).

Za rýchly nástup účinku môžu protizápalové účinky rasce. Keď však túto kúru užívate, nezabúdajte na dostatok tekutiny, rasca má diuretický účinok.

S mierou

Nič netreba preháňať a pokiaľ si to váš zdravotný stav nevyžaduje, optimálny príjem rasce by nemal presiahnuť viac ako pol polievkovej lyžice v jednom pokrme maximálne trikrát týždenne. Pokiaľ naopak trpíte ťažkosťami odporúča sa piť rascový čaj/rascový nápoj až dvakrát denne.

 

Liečivý odvar z rasce

Približne ½ lyžičky rasce zalejte 200 ml vriacej vody a následne nechajte vylúhovať 5 – 10 minút. Potom prelejte cez sitko a pite 2 krát denne.

Čaj z rasce a jabĺk

1 malú lyžičku semien rasce + 1 lyžicu jablčných šupiek (sušených alebo čerstvých) povaríme 7 minút a lúhujeme 10 minút. Pijeme proti nadúvaniu a pri dojčení 1x až 3x denne 1 šálku. Čaj je vhodný v menšom množstve pri bolení bruška aj pre malé deti asi od 2 rokov. Výrazne podporuje tvorbu materského mlieka.

Rascový likér

doba prípravy: 10 dní a 20 minút

Potrebujeme:
– 2 fľaše (á 0,5 l)
– 3 lyžice rasce
– 250 g krupicového cukru
– 200 ml vodky
– 1,5 l vody
– 1,5 lyžice krupicového cukru

Do fľaše so širším uzáverom dáme rascu, cukor a vodku, uzavrieme a necháme 10 dní stáť pri okne. Prvých pár dní s fľašou párkrát zatrasieme, až sa cukor rozpustí. Po 10 dňoch prevaríme 1 l vody s 1,5 lyžicou cukru a necháme vychladnúť.

Nachystáme si dostatočne veľkú (500 ml) čistú fľašu a precedíme do nej cez veľmi jemné sitko či plátno rascový výluh (farby slabšieho čierneho čaju). K tomu prilejeme vychladnutú sladkú vodu a premiešame.

Výsledná chuť likéru je veľmi jemná a sladká. Naozaj je potrebné vydržať 10 dní, inak má likér príliš agresívnu rascové chuť. Podávame vychladený, dobre pôsobí na trávenie.

 

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

You Might Also Like