F1 až F12: Tu je návod, ako vďaka týmto tlačítkam ušetríte množstvo času a práce.

Spread the love

Bežnému človeku stačí v rámci klávesnica iba základné klávesy s písmenami, číslami, medzerníkom, Enterom a podobne.

 

Tie v najhornejšej rade, čiže F1 až F12, takmer vôbec nepoužívajú, pretože jednoducho nevedia, na čo všetky slúžia a aké ďalšie klávesy, resp. akú kombináciu, je potrebné použiť. Mnoho z nich pritom skutočne urýchľuje veci, ktoré robíme na počítači často.

Viete, na čo slúžia klávesy F1 až F12?
F1 – pomoc a edukácia

Kombinácia klávesov F1 a Windows vám umožní získať pomoc, kde sa napríklad dá naučiť základom používanie Windows. Pri stlačení samostatné klávesy F1 sa vám zas otvorí centrum pomoci.

F2 – premenovanie súboru a Word

Samotná klávesa F2 umožní rýchlo premenovať vybraný súbor alebo priečinok. Kombinácia Ctrl + Alt + F2 otvorí okno dokumentu v programe Microsoft Word a Ctrl + F2 zobrazí náhľad tlače vo Worde.

F3 – vyhľadávanie slov

Stlačením klávesy F3 sa vám zobrazí políčko určené k vyhľadávaniu predmetných výrazov v rámci stránky, ktorú máte práve otvorenú.

F4 – zatváranie okien

Kombinácia klávesov Alt a F4 zavrie okná, ktoré máte otvorené.

F5 – obnovenie stránky

Stlačením klávesu F5 obnovíte, resp. necháte znova načítať stránku.

F6 – zadanie novej adresy

Stlačením klávesu F6 môžete rýchlo zadať novú webovú adresu, ktorú chcete navštíviť, a to priamo z konkrétnej, už otvorené webové stránky.

F7 – kontrola pravopisu

Samostatná klávesa F7 umožňuje kontrolu pravopisu a gramatiky v textových dokumentoch. Stlačením Shift + F7 spustíte kontrolu synoným označeného slova.

F8 – núdzový prístup

Táto klávesa umožní dostať sa do menu Štart vo Windows, používa sa pre prístup k systému Windows v núdzovom režime.

F9 – obnovenie a maily

Klávesa F9 umožňuje obnovenie dokumentu v programe Microsoft Word, odosielanie a prijímanie mailov v aplikácii Microsoft Outlook a pri niektorých notebookov aj zníženie jasu obrazovky.

F10 – panel ponúk

Stlačenie F10 otvorí panel ponúk otvorenej aplikácie. Kombinácia Shitf + F10 sa správa podobne ako klik pravou časťou myši na zvýraznenú ikonu, súbor či internetový odkaz.

F11 – celá obrazovka

Klávesa F11 premení otvorené okno na režim celej obrazovky. Pre vrátenie stránky do pôvodného zobrazenia je opäť potrebné stlačiť F11.

F12 – Word

S klávesom F2 sa dá urýchliť pár vecí súvisiacich s Wordom. Jej stisk otvorí možnosť uloženia dokumentu. Ctrl + F12 otvorí dokument v programe Word, Shift + F12 uloží dokument, Ctrl + Shift + F12 vytlačí dokument.

Pre Excel a Power Point

Stlačením klávesu F4 pri používaní programu Excel zopakujete svoj posledný príkaz.

Klávesom F11 v programe Excel spustíte nový graf.

Kláves F2 v programe Excel slúži k editácii vybranej bunky.

Prezentáciu v programe PowerPoint spustíte kliknutím na možnosti “Prezentácia” a “Od začiatku”, ale môžete to urobiť aj jednoduchšie, a to stlačením klávesu F5.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like