Expert na infekčné choroby vyzýva ľudí, aby sa dali zaočkovať akoukoľvek vakcínou, inak budú mutácie len pribúdať

Popredný americký expert na infekčné choroby Anthony Fauci vyzýva ľudí, aby sa proti koronavírusu nechali zaočkovať čo najskôr akoukoľvek dostupnou vakcínou. Výsledky štúdie, podľa ktorej má nová vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson vysokú účinnosť proti vážnym formám ochorenia COVID-19 už po podaní jednej dávky, označil za vynikajúcu správu.

Očakáva sa, že federálny Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) vakcínu schváli na núdzové použitie v najbližších dňoch.

Fauci na ľudí apeloval, aby sa novou vakcínou, pokiaľ bude dostupná, nechali zaočkovať a nečakali na o niečo efektívnejšie vakcíny od firiem Pfizer alebo Moderna. Situáciu označil za preteky medzi rýchlosťou šírenia vírusu a postupom vakcinačnej kampane. „Čím dlhšie budete čakať s vakcináciou, tým vyššia je šanca, že vírus získa nový variant alebo mutáciu,“ povedal Fauci.

Ako dodal, v USA je v súčasnosti najrozšírenejší britský variant vírusu, aktuálne dostupné vakcíny sú však proti nemu jednoznačne účinné. Anthony Fauci, ktorý je riaditeľom amerického Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby, tiež tento mesiac uviedol, že do začiatku leta by každý obyvateľ USA mal mať možnosť dostať vakcínu.

 

zdroj: SITA, Foto: ilustračné, SITA/AP

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com