Európska lieková agentúra bude opäť posudzovať bezpečnosť vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca!

Európska agentúra pre lieky (EMA) sa budúci týždeň bude opäť zaoberať posudzovaním bezpečnosti vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.

O správe a ďalších analýzach expertnej skupiny, ktorá sa zišla už v pondelok, sa má rokovať na zasadnutí bezpečnostného výboru EMA v termíne 6.-9. apríla. Následne sa očakáva, že EMA vydá aktualizáciu odporúčaní pre použitie tejto očkovacej látky, uviedla EMA pre DPA.

Bristko-švédska farmaceutická firma v stredu tiež potvrdila, že svoju očkovaciu látku plánuje premenovať – jej nový názov bude Vaxzevria. Toto pomenovanie podľa spoločnosti schválila i EMA a jeho uvedenie sa očakáva do šiestich mesiacov. „Premenovanie na trvalú obchodnú značku je bežné a plánovalo sa už celé mesiace,“ uviedla AstraZeneca vo vyhlásení.

EMA 18. marca vydala vyhlásenie o tom, že vakcína od firmy AstraZeneca nemá priame spojenie s prípadmi zrážanlivosti krvi a je „bezpečná a účinná“. Dodala tiež, že prípady trombóz po zaočkovaní bude naďalej skúmať. K tomuto zisteniu odborníci agentúry dospeli po takmer dvojtýždňovom vyšetrovaní, do ktorého boli zapojené všetky vnútroštátne orgány z každého členského štátu EÚ a tiež zo Spojeného kráľovstva, vrátane nezávislých odborníkov na poruchy zrážania krvi.

Nemecko v utorok rozhodlo, že vakcína od AstraZenecy sa bude v krajine podávať len osobám starším ako 60 rokov. Mladší ľudia sa ňou môžu zaočkovať na vlastné riziko po dohode s lekárom v prípade, že patria do skupiny osôb, ktorým hrozí vážny priebeh choroby COVID-19.

autor: TASR

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com