Dramatická záchranná akcia v Chate pod Rysmi: 47-ročný Slovák utrpel vážny úraz hlavy

V nočných hodinách dňa 7.8.2021 bolo HZS oznámené z Chaty pod Rysmi, že sa tam nachádza 47-ročný Slovák, ktorý utrpel vážny úraz hlavy.

Muž s najväčšou pravdepodobnosťou vyšiel v noci pred chatu, kde sa pošmykol a spadol. Približne 20 metrov od chaty ho našli turisti ležať v bezvedomí a upozornili chatára. Mužovi poskytli prvú pomoc prítomní turisti. Z domu HZS v Starom Smokovci odišli po nahlásení udalosti pred polnocou na chatu dvaja záchranári HZS. Turistu, ktorý bol do ich príchodu už pri vedomí, po príchode vyšetrili a stabilizovali. Vzhľadom na zdravotný stav muža a možné komplikácie pri jeho pozemnom transporte v nočných hodinách, bola kontaktovaná VZZS so žiadosťou o skorý ranný vzlet.

Pre nepriaznivé poveternostné podmienky – nízku oblačnosť, dážď a nárazový vietor nebolo možné v skorých ranných hodinách nasadenie leteckej techniky. Po zlepšení podmienok letela ešte ráno posádka VZZS na heliport do Starého Smokovca. Tu vzala postupne na palubu tri dvojice záchranárov HZS s nosidlami, lekára a priblížila ich do oblasti Žabích plies, kam počasie dovolilo dostať sa s vrtuľníkom.

Záchranári HZS spolu s lekárom VZZS pokračovali ku zranenému pod Rysy pozemne. Po príchode na chatu bol muž vyšetrený lekárom, nabalený do transportného prostriedku a začali s ním zostupovať do doliny. V oblasti, kde sa nachádzajú reťaze, vyzdvihol vrtuľník lekára spolu s pacientom a previezol ich do nemocnice v Poprade.

Nakoniec boli prevezení v podvese postupne aj záchranári HZS, ktorých transportoval vrtuľník ku Popradskému plesu, odkiaľ pokračovali terénnymi vozidlami HZS na základňu do Starého Smokovca. Záchranná akcia bola ukončená popoludní nasledujúceho dňa.

zdroj: Horská záchranná služba

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com