Dôvody, prečo je japonský vzdelávací systém najlepší na svete!

Japonci sú známi vďaka svojej inteligencii, zdravie, slušnosti a životnému štýlu. Ale prečo je tento národ tak odlišný od zvyšku sveta? Je to vzdelávacím systémom!

1) Hodnoty nad vedomosťami
V japonských školách žiaci nemajú žiadnu skúšku až po štvrtú triedu (zvyčajne vo veku 10 rokov). Majú iba malé testy. Japonci veria, že cieľom prvých troch rokov školy je nesúdiť deti podľa ich vedomostí alebo schopnosti učiť sa, ale naučiť ich slušnému správaniu a rozvíjať ich charakter. Deti sú učené rešpektovať iných ľudí a byť slušný k zvieratám a prírode. Učia sa tiež ako byť veľkorysý, súcitný a empatický. Okrem toho sa deti učia statočnosti, sebakontrole a spravodlivosti.

2) Akademiský rok začína 1 apríla
Zatiaľ čo väčšina škôl a univerzít vo svete začínajú akademický rok v septembri alebo októbri, v Japonsku je to práve 1. apríl, ktorý značí začiatok akademického roka a podnikateľského kalendára. Prvý deň v škole často koliduje s tým najkrajším prírodným fenoménom – kvitnutia čerešňových kvetov. Akademický rok je rozdelený do třísemestrů: 1. apríl – 20. júl, 1. septembra – 26. december a 7. januára – 25. marec. Japonskí študenti dostávajú v lete 6 týždňov voľna a 2-týždenné prázdniny v zime a na jar.

3) Na väčšine škôl nezamestnávajú upratovačky alebo školníka. Študenti sú učení upratovať si školu sami
V japonských školách musia študenti upratovať triedy, jedálne a dokonca aj toalety vlastnoručne. Sú rozdelení do malých skupín, pričom každá dostane nejakú úlohu, ktoré sa počas roka medzi skupinami striedajú. Japonský vzdelávací systém verí, že požadovaním upratať si po sebe, študentov učia pracovať v skupinách a pomáhať si navzájom. Okrem toho, zametaním, vytieraním a utieraním sa deti učia rešpektovať prácu iných.

4) Školský obed je podávaný ako štandardizované menu a študenti ho jedia v triedach
Japonské školy sa snaží uistiť sa, najlepšie ako len vie, že sa ich študenti stravujú zdravo a vyvážene. Na základných a stredných školách je obed podávaný ako štandardizované menu, ktoré je vytvorené nielen kvalifikovanými šéfkuchári, ale aj odborníkmi na zdravú výživu. Všetci žiaci jedia vo svojich triedach spolu s učiteľom. To pomáha budovať pozitívny vzťah medzi učiteľom a študentom.

5) Pracovné dielne po škole sú v Japonsku veľmi populárne
V snahe dostať sa na dobrú strednú školu, väčšina japonských študentov navštevuje prípravné školy alebo súkromné mimoškolské dielne. Vyučovanie prebieha vo večerných hodinách. Vidieť v neskorých večerných hodinách malé skupinky detí vracajúcich sa z mimoškolských kurzov je v Japonsku bežné. Vyučovanie zvyčajne trvá 8 hodín denne, ale okrem toho sa študenti učia aj cez prázdniny alebo víkendy. Niet teda divu, že študenti v tejto krajine takmer nikdy neopakujú ročník.

6) Mimo tradičných predmetov sa študenti učia aj japonskú kaligrafiu a poéziu
Japonská kaligrafie (書 道, zhodou), zahŕňa namáčanie bambusového štetca do atramentu a písanie hieroglyfov na ryžový papier. Pre Japoncov je zhodou umenie, nie menej populárne ako tradičné maľovanie. Na druhej strane, Haiku je forma poézie, ktorá využíva jednoduché výrazy na sprostredkovanie hlbokých emócií. Obe praktiky učí deti rešpektovať vlastnú kultúru a storočnej tradície.

7) Takmer všetci študenti musia nosiť školské uniformy
Takmer všetky stredné školy po svojich študentoch požadujú nosenie školských uniforiem. Zatiaľ čo niektoré školy majú svoje vlastné oblečenie, väčšina japonských školských uniforiem pozostáva z chlapčenské uniformy vojenského štýlu a dievčenské námorného štýlu. Význam jednotnej politiky uniforiem je odstrániť sociálne bariéry medzi študentmi a dostať ich do pracovnej nálady. Okrem toho, nosenie školských uniforiem pomáha medzi deťmi podporovať zmysel pre komunitu.

8) Úroveň školskej dochádzky je okolo 99,99%
Pravdepodobne takmer každý z nás si už niekedy „zahákoval“. Avšak, japonskí študenti vyučovanie nevynechávajú a dokonca ani nechodia neskoro do školy. Okrem toho, asi 91% študentov uviedlo, že nikdy v živote (alebo len veľmi zriedka) neignorovali to, čo učiteľ počas hodiny rozpráva. Koľko krajín môže toto povedať o svojich žiakoch?

9) Jeden test rozhodne o budúcnosti študentov
Na konci strednej školy sa musia študenti zúčastniť veľmi dôležité skúšky, ktorá rozhodne o ich budúcnosti. Študenti si môžu vybrať jednu vysokú školu, na ktorú chcú ísť. Každá univerzita má však určité požiadavky na výsledok tohto testu. Ak študent nedosiahne potrebného výsledku, pravdepodobne nepôjde na žiadnu vysokú školu. Konkurencia je veľmi vysoká – iba 76% absolventov stredných škôl pokračuje vo vzdelávaní. Niet divu, že obdobie prípravy na tieto skúšky sa volá „skúškové peklo“.

10) Študentské roky sú tá najlepšia „dovolenka“ v živote
Po tom, čo prejdú „skúškovým peklom“, japonskí študenti si zvyčajne vezmú malú prestávku. V Japonsku je vysoká škola považovaná za najlepšiu roky v živote človeka. Japonci občas hovoria času stráveného na výške ako „dovolenku“ pred prácou.

zdroj: electropiknik.cz

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com