Dôležité! Ako sa prejavuje COVID-19? Čo máte robiť ak pocítite symptómy?

AKO SA PREJAVUJE COVID-19 A ČO MÁTE ROBIŤ AK POCÍTITE SYMPTÓMY?

Najčastejšie symptómy:

Horúčka
suchý kašeľ
únava
strata čuchu alebo chuti,

Menej časté symptómy:

Upchatý nos
začervenenie očí resp. zápal spojoviek,
bolesť hrdla,
bolesť hlavy,
bolesti svalovo alebo kĺbov,
vyrážka,
nevoľnosť a vracanie,
hnačka,
zimnica alebo závraty.

Vážne symptómy:

Dýchavičnosť,
nechutenstvo,
zmätenosť,
pretrvávajúca bolesť alebo tlak na hrudníku
vysoká horúčka (nad 38 °C).

Ak sa u vás prejavia akékoľvek príznaky respiračného ochorenia, nechoďte do práce a nenavštevujte verejné miesta. Choré deti nemajú byť v kolektíve ani u starých rodičov, ktorí sú rizikovou skupinou. Izolujte sa od ostatných.

Pri kašli si zakrývajte ústa a nos jednorazovou papierovou vreckovkou a nie dlaňou, pričom použitú vreckovku následne zahoďte do koša.

Nechoďte za svojim ošetrujúcim lekárom osobne bez ohlásenia. Vopred ho telefonicky kontaktujte a informujte ho o svojom zdravotnom stave, vrátane epidemiologickej a cestovateľskej anamnézy. Váš ošetrujúci lekár určí postup diagnostiky ochorenia a liečby. Riaďte sa jeho pokynmi, pretože klinický stav ochorenia sa bez liečby a dohľadu lekára môže skomplikovať.

Ak máte potvrdený nový koronavírus a nemáte vážne zdravotné ťažkosti, postačí domáca liečba – antipyretiká v prípade vysokých teplôt, dostatok spánku, tekutín a vitamínov, ako aj pokoj na lôžku a dôsledná karanténa.

Na tiesňovú linku 155 volajte v prípade kolapsového stavu, problémov s dýchaním, napríklad, keď sa neviete poriadne nadýchnuť, prípadne neviete dokončiť vetu, pretože sa zadýchavate. Operátora pravdivo informujte, že máte alebo môžete mať COVID-19.

 

 

 

zdroj: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com