Dôležitá výzva: Minister Krajčí vyzýva ľudí na darovanie krvi, situácia je naozaj zlá!

Zdieľajte článok na

Nemocnice na Slovensku majú od vypuknutia pandémie nedostatok krvi, minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) preto vyzýva ľudí k jej darovaniu. Vítaní sú aktívni darcovia, ale aj prvodarcovia.

Odberové pracoviská Národnej transfúznej služby (NTS) privítajú ľudí s akoukoľvek krvnou skupinou. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Šéf rezortu zdravotníctva poukázal na dôležitosť krvi pri operáciách a transplantáciách. „Chcem vyzvať všetkých obyvateľov, ktorí môžu, aby sa rozhodli darovať krv, bez ktorej sa veľká časť výkonov nedá realizovať,“ upozornil. V týchto dňoch je hlavne nedostatok krvnej skupiny A a všetkých Rh negatívnych krvných skupín. Vítaní sú však darcovia s akoukoľvek krvnou skupinou.

„Keď porovnávame na mesačnej báze počet odberov, ktoré sme vykonali na odberových pracoviskách NTS na území SR s objednávkami nemocničných zariadení, chýba nám približne tisíc darcov. Potrebujeme ich, aby sme boli schopní v plnej miere uspokojiť požiadavky nemocničných zariadení a nekrátili im objednávky, čo by znamenalo ohrozenie liečby pre pacientov, ktorí potrebujú krv k svojej liečbe,“ vysvetlila Renáta Dundová, generálna riaditeľka NTS. Zároveň doplnila, že po zverejnení minulotýždňovej výzvy sa záujem darcov zvýšil.

Na všetkých pracoviskách transfúznej služby sú zavedené prísne hygienické podmienky a preventívne opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu. Darcovia môžu vstúpiť na pracovisko až po preukázaní sa negatívnym výsledkom testu alebo dokladom preukazujúcim existenciu niektorej z výnimiek. Povinné je tiež prekrytie horných dýchacích ciest, dezinfekcia rúk, meranie teploty a vyplnenie Checklistu. Každý darca má možnosť telefonického objednania sa na darovanie krvi na ktoromkoľvek pracovisku NTS a pri objednaní získa všetky potrebné informácie.

 

zdroj: SITA

ONLINE NABYTOK:

onlinenabytok


Zdieľajte článok na

You Might Also Like