Do kaviarne prišiel tulák a vypýtal si jednu šálky zavesenej kávy. Tento príbeh inšpiruje aj vás!

Spread the love

Tento príbeh sa síce nestal na Slovensku, ale aj napriek tomu vás určite inšpiruje. Európske krajiny sú v porovnaní so Slovenskom bohatšie, či už svojou životnou úrovňou alebo históriou, avšak čo je najviac pozoruhodné je ich prístup k chudobným ľuďom.

 

Je neuveriteľné akú lásku, rešpekt, úctu a sympatiu im vedia v niektorých veľkých mestách prejaviť. Nasledujúci príbeh sa odohral v Taliansku, v Benátkach.

„Pred niekoľkými rokmi sme spolu s priateľom sedeli v malej útulnej kaviarničke neďaleko známeho talianskeho mesta Benátky.

Kým sme sa tešili na voňavú taliansku kávu, do kaviarne prišiel muž. Poprosil si dve kávy – jednu pre seba a druhú „na stenu“. Zatiaľ čo sme sa snažili pochopiť, čo to znamená, priniesli mu šálku kávy a on zaplatil za dve. Keď odišiel, barman napísal na papierik „šálka kávy“ a pripevnil ho na stenu.

Počas toho, ako sme sedeli v kaviarni, videli sme ďalších dvoch mužov, ktorí zaplatili za tri šálky kávy. Barman opäť napísal na papier „šálka kávy“ a pripevnil ho na stenu hneď vedľa toho prvého. Bolo to pre nás divné a nepochopiteľné. Keď sme zistili, čo to znamená, ostali sme zahanbení.

O pár dni neskôr sme kaviareň opäť navštívili, aby sme si dopriali chutnú kávu. V tom čase tam prišiel biedne oblečený muž, pozrel sa na stenu, posadil sa k barovému pultu a povedal barmanovi: „Šálku zavesenej kávy, prosím.“

Barman rýchlo nalial šálku espressa, podal mu ju ako akémukoľvek inému zákazníkovi a zaželal mu pekný deň. Muž poďakoval, vypil kávu a odišiel bez toho, aby zaplatil. Barman si vzal jeden papierik s nápisom „šálka kávy“ a vyhodil ho do koša.

Pochopili sme o čo tu ide, no aj napriek tomu sme ostali nesmierne prekvapení. Rešpekt a citlivosť, s akými hľadia na potreby chudobných, nás úplne ohromili.

Človek je považovaný za plnohodnotného člena spoločnosti bez ohľadu na jeho finančnú situáciu a úroveň vzdelania. Samozrejme, nie všetci ľudia rozmýšľajú týmto spôsobom, no náš svet by bol krajší, ak by ich bolo čo najviac.

Človeka sa nemusí ponižovať a doprosovať len pre to, aby si mohol čokoľvek kúpiť. Vidí, že môže získať šálku kávy úplne zadarmo. Predajom tejto kávy dostáva on, aj všetci ostatní ľudia v podobnej situácii niečo omnoho vzácnejšie – rešpekt. Štedrí zákazníci, ktorí sa im rozhodnú v dobrej vôli zlepšiť ich deň, im jednoducho „zavesia“kávu na stenu. Týmto gestom robia z nášho sveta o niečo lepšie a láskavejšie miesto na život.

 

You Might Also Like