Čínsky minister Wang Yi zdôraznil, že priateľstvo medzi Pekingom a Moskvou je veľmi silné napriek prebiehajúcej ruskej invázie!

Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi zdôraznil, že priateľstvo medzi Pekingom a Moskvou je stále veľmi silné – napriek medzinárodnému odsúdeniu prebiehajúcej ruskej invázie na Ukrajinu – a tvrdí, že Čína je otvorená pomáhať pri sprostredkovaní mieru.

 

Peking počas krízy kráčal po pevnom diplomatickom lane a odmietal odsúdiť svojho blízkeho spojenca Moskvu po tom, čo len minulý mesiac vychvaľoval strategické partnerstvo „bez obmedzení“ medzi oboma krajinami.

„Priateľstvo medzi týmito dvoma národmi je pevné ako skala a vyhliadky oboch strán na budúcu spoluprácu sú veľmi rozsiahle,“ povedal Wang v pondelok na výročnom tlačovom brífingu.

Povedal však, že Čína je „ochotná spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom na vykonaní potrebného sprostredkovania, keď to bude potrebné“.

Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell minulý týždeň povedal, že Čína by mala sprostredkovať budúce mierové rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou , keďže západné mocnosti túto úlohu nedokážu splniť.

Peking opakovane povedal, že bude hrať „konštruktívnu úlohu pri volaní po rokovaniach“ o vyriešení krízy, ale predtým sa nezaviazal k účasti na mierových rozhovoroch ani k nim.

Wang tiež povedal, že Čína pošle Ukrajine humanitárnu pomoc.

Vzťah medzi Čínou a Ruskom označil za „najdôležitejší bilaterálny vzťah na svete“, ktorý „prispieva k svetovému mieru, stabilite a rozvoju“.

Minister zahraničných vecí sa zmienil o záväzku partnerstva z minulého mesiaca ako o „jasnom a neomylnom ukazovaní svetu“, že obe krajiny „spoločne vystupujú proti oživeniu mentality studenej vojny a podnecovaniu ideologických konfrontácií“.

Wang tiež uviedol, že neformálna aliancia „nezabráni zasahovaniu tretích strán“ vo varovaní pre USA a ich západných spojencov, ktorí v posledných dňoch lobovali v Číne, aby zohrávala aktívnejšiu úlohu pri sprostredkovaní konfliktu. (Cez AFP)

 

Ako stránka sa nestotožňujeme a odsudzujeme ruskú agresiu proti Ukrajine. VOJNA NIE JE ŽIADNE RIEŠENIE a prináša skazu pre všetkých!

zdroj: theguardian.com

2 komentáre k “Čínsky minister Wang Yi zdôraznil, že priateľstvo medzi Pekingom a Moskvou je veľmi silné napriek prebiehajúcej ruskej invázie!”

  1. Samozrejme ze je silne, lebo obaja predstavitelia ci Ruska alebo Ciny maju rovnako zvrateny zalusk na kraje ktore k nim nepatria , su to utlacovatelia a tyrani.

    Odpovedať

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com