Celoplošné testovanie na Slovensku (2. kolo): Mestá zverejňujú výsledky z víkendu

Celoplošné (skríningové) testovanie na Slovensku pokračovalo druhým kolom v „oranžových“ okresoch. Dobrovoľne sa však zapojili aj niektoré mestá, ktoré skončili v tom úvodnom v lepšej polovici.

Celoplošné (skríningové) testovanie – online

  • 2. kolo

20:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie k výsledkom celoplošnému testovaniu vám prinesieme aj v pondelok.

Nitra

19:35 V Nitre otestovali od piatku do nedele 25 042 ľudí, 211 z nich malo pozitívny test na COVID-19. Miera pozitívnych testov tak dosiahla 0,84 percenta. O výsledkoch informoval primátor Marek Hattas s tým, že je v nich zarátané aj testovanie z výrobných závodov. Prichádzali aj ľudia z okolitých obcí, pretože tie už po troch kolách ďalšie testovanie neorganizovali.

V okrese Nitra sa podľa pôvodne prezentovaných výsledkov skríningu už ďalšie testovanie nemalo konať. Miera pozitívnych testov tu podľa zverejnených výsledkov bola nižšia ako jedno percento. Mesto Nitra napriek tomu otvorilo 20 odberných miest na dobrovoľné testovanie na COVID-19. Až v piatok večer zverejnil minister zdravotníctva Marek Krajčí doplnené výsledky skríningu, podľa ktorých patria okresy Bratislava a Nitra medzi „červené“. Zároveň dodal, že vláda v prípade týchto okresov zmení svoje uznesenie tak, aby sa ich obyvatelia nemuseli preukazovať negatívnym antigénovým testom.

V Nitre sa testovalo už štyri víkendy po sebe. Mestá a obce začali s testovaním dobrovoľne po dramatickom zhoršení situácie s ochorením COVID-19 na prelome rokov. Pred týždňom už testovali spoločne s ďalšími okresmi v rámci celoslovenského skríningu, po ktorom sa okresy rozdelili na „červené“ s povinnosťou opäť zorganizovať testovanie a na tie, ktoré už testovať svojich obyvateľov nemuseli.

Ružinov

14:22 V sobotu na našich štyroch odberných miestach v bratislavskom Ružinove otestovali spolu 1646 ľudí. „Žiaľ, miera pozitivity sa nám vyšplhala až na 2,2 percenta,“ upozornil starosta Martin Chren a apeluje na ľudí, aby si na seba dávali pozor.

Dnes sme na našich štyroch miestach v Ružinove otestovali spolu 1646 z vás. Žiaľ, miera pozitivity sa nám vyšplhala až…

Uverejnil používateľ Martin Chren – starosta Ružinova Sobota 30. januára 2021

 

13:25 Od 8. februára bude na Slovensku platiť COVID automat.

V diskusnej relácii Na telo s Michalom Kovačičom televízie Markíza to potvrdil premiér Igor Matovič (OĽaNO). „V koalícii máme dve dohody. Prvou je, že sa budeme riadiť COVID automatom a druhá, že bude platiť od 8. februára,“ doplnil premiér.

12:50 Sme rodina nevylučuje predĺženie núdzového stavu do konca marca.

V diskusnej relácii O 5 minút 12 Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) to povedal líder hnutia a predseda Národnej rady SR Boris Kollár„Núdzový stav predlžujú všetky okolité krajiny. Slovensko teda nie je jediné, ktoré také niečo robí. Ak to bude potrebné, predĺženie núdzového stavu v hnutí podporíme. Určite nepôjdem proti odborníkom,“ ozrejmil Kollár.

Petržalka

12:37 V nedeľu sa testuje aj v bratislavskej Petržalke a na výsledok nemusíte čakať, lebo vám ho pošlú SMS správou.

ODBERNÉ MIESTA POČAS NEDELE

🚀 Príďte sa otestovať bezpečne, komfortne a raketovo rýchlo vďaka čítačke OP 🗳 a výsledku…

Uverejnil používateľ Petržalka Sobota 30. januára 2021

 

Zvolen

12:02 Opakované antigénové testovanie sa vo Zvolene konalo len počas soboty, keď sa prišlo otestovať 13 378 ľudí, pričom pozitívnych bolo 80 z nich.

Ako ďalej na sociálnej sieti uviedla primátorka mesta Lenka Balkovičová, v percentách to predstavuje pozitivitu na úrovni 0,6. Mesto pôvodne predpokladalo, že sa opakovanému skríningu vyhne, lebo pozitivita za minulý víkend bola v okresnom meste 0,7 percenta, ale výsledná hodnota bola nakoniec 1,04 a testovanie umožnili počas jedného dňa.

„K číslam sa ešte určite vrátim. Najmä k tým, na základe ktorých nás vláda poslala do druhého kola testovania. Lebo všetci sme presvedčení, že neoprávnene,“ dodala primátorka, ktorá po rozhodnutí vlády uviedla, že čísla sa v prípade Zvolena záhadne zmenili.

VÝSLEDKY Z DNEŠNÉHO TESTOVANIA MÁME SPOČÍTANÉ

hovoria o tom, že na naše odberné miesta prišlo 13 378 ľudí, pričom…

Uverejnil používateľ Lenka Balkovičová Sobota 30. januára 2021

 

Senica

11:46 V Senici v sobotu otestovali 4185 ľudí, z nich 42 malo pozitívny výsledok, čo predstavuje jedno percento.

Trnava

11:35 V Trnave v sobotu otestovali 11 834 ľudí, z ktorých pozitívny výsledok malo 124, čo predstavuje 1,05 percenta

Hlohovec

11:24 V nedeľu sa opäť otvorili aj odberné miesta v Hlohovci, v sobotu tam zaznamenali 1,38 percenta pozitívnych.

Galanta

11:20 V Galante zaznamenali v sobotu 1,6 percenta pozitívnych testov.

Dunajská Streda

11:15 V Dunajskej Strede zaznamenali v sobotu dve percentá pozitívnych testov.

Prešovský kraj

11:10 Druhé kolo skríningového testovania prebieha počas tohto víkendu aj v troch okresoch Prešovského kraja, ktoré sa po prvom kole ocitli medzi tzv. horšími okresmi. V centrách okresov boli počty testovaných za sobotu vyššie ako v rovnaký deň pred týždňom.

Okresy HumennéSnina a Medzilaborce sa dostali medzi horšie okresy s nutnosťou druhého kola skríningového testovania, keď v prvom kole zaznamenali v okrese Humenné mieru pozitivitu na úrovni 1,22 percenta, v okrese Snina 1,19 percenta a v okrese Medzilaborce až 1,8 percenta.

Liptovský Mikuláš

10:25 V Liptovskom Mikuláši v nedeľu pre nízky záujem zo strany verejnosti neotvoria 15 odberových miest. Ako informovala hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková, počas soboty sa prišlo otestovať 2 324 ľudí, z ktorých 19 malo pozitívny test. Liptovský Mikuláš bol tesne pred víkendom preradený medzi okresy, pre ktoré opätovné pretestovanie antigénovými testami nie je povinné.

Košice

9:36 Počas soboty vykonali tímy zdravotníkov v Košiciach takmer 27-tisíc testov a odhalili 162 pozitívnych prípadov, čo predstavuje pozitivitu 0,6 percenta. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

„Mesto testovalo opäť aj v útulkoch a krízových centrách, kde zdravotníci odvčera otestovali 259 ľudí, pričom pozitivita nebola zistená u nikoho. V krízovom stredisku na Adlerovej sme vďaka včasnej izolácii piatich pozitívne testovaných pred tromi týždňami zabránili šíreniu nákazy, po dnešnom testovaní nebola ani tam zistená pozitivita u žiadneho z klientov,“ uviedol Fabian.

V mestskej časti Luník IX, kde sa testuje od piatkového rána, za dva dni otestovali 918 ľudí a odhalili 25 pozitívnych, čo predstavuje 2,7-percentnú pozitivitu. Úrad verejného zdravotníctva nariadil v priebehu týždňa mestu, aby na tomto sídlisku vykonávala vo zvýšenej miere kontroly dodržiavania karantény. Kontroly zabezpečuje mestská polícia v spolupráci so štátnymi zložkami.

Trnavský kraj

9:20 V Piešťanoch po sobotnom testovaní vyskočila miera pozitívnych testov na 2,07 percenta. Je to výrazne viac ako počas plošného skríningu pred týždňom, keď mal okres Piešťany len 0,86 pozitívne testovaných. Mesto Piešťany zriadilo tri miesta na dobrovoľné testovanie napriek tomu, že okres bol medzi tými, ktoré už testovať nemuseli. Z okresných miest Trnavského kraja majú Piešťany po sobote najhoršie výsledky.

zdroj: webnoviny.sk, Foto: archívne, SITA/Milo Fabian.

 

 

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com