Bude alebo nebude celoplošné testovanie? Matovič svoj názor nezmenil, Sulík hovorí o kompromise (video)

Vláda mala už vo štvrtok rozhodnúť o tom, ako bude prebiehať celoplošné testovanie, ktoré premiér Igor Matovič (OĽaNO) plánuje uskutočniť počas víkendu 23. a 24. januára. Zasadnutie však zrušili a presunuli na piatok.

Kabinet zasadal od rána, ale najprv nebolo jasné, o čom sa rokuje, pretože na stránke úradu vlády nebol uvedený program.

Video: Tlačová konferencia premiéra Matoviča po rokovaní vlády

Definitíva o testovaní padne v sobotu

Ako prvý rokovanie vlády tesne po druhej hodine popoludní opustil minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a uviedol, že sa výrazne v téme celoplošného testovania posunuli, blížia sa k rozumnému kompromisu a definitívna padne v sobotu. „Pokiaľ nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič,“ dodal.

Ešte v piatok pritom podľa Sulíka mali dostať finálny návrh uznesenia vlády od ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) a podpredsedu vlády pre legislatívu Štefana Holého (Sme rodina). „Viac detailov zo mňa nedostanete,“ doplnil.

Premiér Matovič po rokovaní vlády povedal, že si naďalej stojí za svojim návrhom testovať počas víkendu 23. a 24. januára všade. „Moje stanovisko je nemenné,“ uviedol a odkázal samosprávam, že sa majú na celoplošné testovanie pripraviť. „Dúfam, že rozhodnutie v sobotu definitívne prijmeme,“ dodal.

Vláda má podľa neho v sobotu rozhodnúť aj o tom, ktorý rezort nakúpi antigénové testy na prípadné ďalšie kolá plošného testovania.

Zvýšenie kapacity odberových miest

Z návrhu ministra zdravotníctva, ktorý v piatok schválil kabinet vyplýva, že kapacity mobilných odberových miest sa zvýšia a zriadiť sa majú aj nové.

Rezort mal ešte v piatok vyhlásiť verejný návrh na uzatvorenie zmluvy o spolupráci pri ich zriaďovaní a prevádzkovaní. Minister financií má na tento účel navýšiť limit výdavkov rozpočtu kapitoly ministerstva zdravotníctva.

V koalícii údajne nie je na celoplošnom testovaní zhoda a presadzuje ho iba premiér Igor Matovič a jeho hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Sulíkovci, Sme rodina a strana Za ľudí sú skôr za testovanie v najviac postihnutých regiónoch.

Podpora firmám

Strana Za ľudí nepodporuje také celoplošné testovanie obyvateľov na koronavírus, aké bolo v novembri. Na sobotňajšej tlačovej konferencii to povedala predsedníčka strany Veronika Remišová.

Za ľudí presadzuje poskytnutie dostatočnej podpory firmám na testovanie zamestnancov a zvýšenie počtu odberných miest.

Strana Za ľudí pokladá testovanie podľa Remišovej za nástroj, nie za liek. Malo by sa preto využívať zmysluplne a efektívne najmä na testovanie v najviac postihnutých regiónoch.

Momentálne podľa jej slov epidemiológovia vyhodnotili na základe PCR testov, že v kritickom stave je 21 okresov. Spolu s mierou pozitivity z antigénových testov je to 30 až 40 okresov.

Výnimky pre starších a deti

Predsedníčka Za ľudí podotkla, že sa im podarilo presadiť, aby výnimky z testovania mali starší ľudia a deti, ktoré sú už tri mesiace zavreté doma tak, aby mohli vonku chodiť aj bez testov.

V sobotu bude k celoplošnému testovaniu rokovať vláda. Remišová v tejto súvislosti uviedla, že je pripravená rokovať do neskorej noci. „Verím, že sa dohodneme a na konci budeme mať presné riešenie,” doplnila.

„Ak nás sledujete deväť mesiacov, tak viete, že sme veľmi konštruktívny partner. Naša trpezlivosť je veľmi veľká. Nezúčastňovali sme sa ani na hádkach medzi Richardom Sulíkom (ministrom hospodárstva, pozn. SITA) a Igorom Matovičom (premiérom, pozn. SITA). Taký typ hádok škodí Slovensku, aby si dvaja vrcholní politici dopisovali na sociálnych sieťach,” reagovala na otázku, či sa strana Za ľudí ešte cíti byť súčasťou vládnej koalície. Doplnila, že koalícia funguje.

 

zdroj: webnoviny.sk, Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com