Bola som už nešťastná z neustále sa kaziacej pračky, začala som sa riadiť týmito pokynmi a odvtedy mám pokoj

Čo môžete spraviť, aby vaša práčka fungovala dlhšie, neskákala a prala lepšie? Dodržujte týchto 7 jednoduchých pravidiel.

  • Bojujte s vodným kameňom

    Ste na omyle, ak si myslíte, že keď nepoužívate režim varu a periete predovšetkým pri nízkych teplotách tak vodný kameň na ohrievacom telese vašej práčky nevznikne. Slovné spojenie „vodný kameň“ je klamlivé. Nazýva sa tak premena nerozpustného uhličitanu vápenatého a horčíka na nerozpustné uhličitany. Tento proces však prebieha pri akejkoľvek plusovej teplote, takže platí: čím vyššia teplota, tým rýchlejší proces.Ak chcete zabrániť vzniku vodného kameňa, môžete pred každým praním použiť špeciálne prostriedky z reklám. To vás však výjde celkom draho. Odstrániť vzniknutý vodný kameň je možné aj  keď spustíte prázdnu práčku v programe „Bavlna 60°C“ alebo v „Režime varu“ s kyselinou citrónovou (15 g na 1 kg bielizne, to znamená na 5 kg bielizne 75 g kyseliny citrónovej). Pri pravidelnom čistení (2-3 krát ročne) na 60°C a v prípade dlhšieho zanedbania odporúčame „Režim varu“.  Samozrejme, potom je potrebné prečistiť aj odtokový filter, keďže odpadnuté kúsky vápenatých usadenín ho môžu upchať.

  • Venujte pozornosť odtokovému filtru:

    Je potrebné aspoň raz za rok vyčistiť odtokový filter. Filter je upchatý, ak práčka nevypúšťa vodu.

  • Vyčistite vstupný filter:Vodný kameň môže vznikať nielen na ohrievacom telese, ale aj na vstupnom filtri. Je teda nevyhnutné, aby ste ho pravidelne čistili. Signálom, že vstupný filter je upchatý, môže byť že práčka buď nenapúšťa vodu vôbec, alebo jej to trvá príliš dlho.
  • Nepreťažujte zariadenie:

    Majte na pamäti, že maximálna náplň práčky je uvedená v kilogramoch suchej bielizne. Čo sa týka vlny, páperových vecí, syntentických búnd, froté županov a uterákov, tam sa to počíta odlišne, keďže sú to všetko materiály, ktoré absorbujú veľa vody, takže práčka jej napúšťa ešte viac a obsah bubna je ešte ťažší. Napríklad jedna froté osuška alebo 700 gramov vlny sa rovná súprave obliečok. Ak nebudete práčku preťažovať bude lepšie prať a poslúži vám dlhšie.
  • Pamätajte na rovnováhu:

    Snažte sa udržiavať rovnováhu. Napríklad dvomi-tromi stehmi zašiť otvory v obliečkach, do ktorých sa občas zatúlajú menšie veci.
  • Oddeľujte oblečenie:Ak si nie ste istý kvalitou veci, ktorú sa chystáte prať, vložte ju do špeciálnej sieťky na pranie. Môže sa to týkať napríklad páperových búnd, z ktorých sa často výplň dostane von.
  • Nenechajte práčku skákať:Ak je práčka hlučná a skáče počas žmýkania s najväčšou pravdepodobnosťou to nie je jej vina. Bude to spôsobené buď nerovnováhou alebo  zlým nastavením. Samozrejme, že skákanie jej škodí, takže je potrebné skontrolovať, ako je nastavená. Nožičky musia byť nastavené tak, aby práčka stála rovno (skontrolovať to môžete s pomocou vodováhy).

zdroj: ferra.ru / bigstockphoto.com / pixabay.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com