Bojnice, čím je toto miesto také špeciálne a prečo by ste ho mali navštíviť!

Aerial view of Bojnice Castle in Slovakia

Spread the love

Vzhľadom a atmosférou je Bojnický zámok jednoznačne najromantickejším miestom na Slovenku. Pozrite, čo ešte všetko ukrývajú mesto Bojnice.

 

Bezpochyby možno Bojnický zámok považovať za jeden z najkrajších zámkov na Slovensku a v strednej Európe. Goticko-renesančný skvost sa vypína na travertínovom brale nad mestom rovnakého mena. Vznikol počas 12. storočia a prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1113. Pôvodné hradisko bolo drevené  až v 13. storočí bola pôvodná drevená stavba prestavaná na kamennú hradbu a to vďaka rodu Poznanovcov.

Neskôr na konci 13. storočia získal do vlastníctva Matúš Čák Trenčiansky. Jemu hrad patril až do roku 1321. Po jeho smrti hrad niekoľko krát zmenil majiteľov a až neskôr v 15. storočí sa hrad dostal do vlastníctva Jána Korvína, ktorý bol nemanželských synom Mateja Korvína. Samotný Matej Korvín hrad veľmi často navštevoval. Po smrti Jána Korvína boli istý čas majiteľmi hradu Zápoľskovci a v roku 1527 sa hrad dostal do vlastníctva Turzovcov.

Počas ich vlastníctva sa pôvodný gotický hrad zmenil na renesančný zámok. Po vymretí Turzovcou sa zámok stal kráľovským majetkom a po nejakom čase sa kráľ rozhodol darovať hrať Pálfyovcom, ktorí boli jeho majiteľmi od roku 1744 do roku 1908. V 17. storočí zámok prestavali do barokového štýlu. V roku 1939 zámok a okolité pozemky kúpila firma Baťa.

 

 

Neskôr pripadol do majetku štátu a 9. mája 1950 vyhorel. Škody sa začali postupne odstraňovať na štátne náklady a neskôr sa v priestoroch zámku zriadilo múzeum, ktoré je dodnes súčasťou Slovenského národného múzea. V roku 1970 bol vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.

Vzhľadom a atmosférou je Bojnický zámok jednoznačne najromantickejším miestom na Slovenku. Na moste, ktorý vedie k Rotunde v jazierku pri zámku si zaľúbené páriky môžu uzamknúť svoju lásku. Aj keď sa kvôli stabilite mosta uvažovalo o zrušení povolenia pripevňovať zámky o pletivo na moste, zatiaľ toto povolenie stále platí a tak si svoju lásku môžu zaľúbenci aj naďalej uzamykať.

 

Národná zoologická záhrada: Bojnický zámok svojich návštevníkov neláka len na romantiku, ale aj na možnosť pozrieť si exotické, ale aj tuzemské zvieratá v miestnej zoo. Pre verejnosť je otvorená od roku 1955 a v tom čase bola prvou zoologickou záhradou otvorenou na našom území. Na rozlohe 41 hektárov si návštevníci môžu pozrieť viac ako 430 druhov zvierat, čo je približne 3500 exemplárov.

 

V zoo možno nájsť aj niekoľko vzácnych a ohrozených druhov zvierat, ktoré sú na pokraji vyhynutia. Národnú zoo sa určite oplatí navštíviť pokiaľ ste milovníkom zvierat a tiež pokiaľ chcete podporiť záslužnú prácu všetkých tých, ktorí sa podieľajú na záchrane ohrozených druhov.

 

Vyhliadková veža Čajka: Novou atrakciou v blízkosti Bojnického zámku je vyhliadková veža Čajka. Ťažko prehliadnuteľná stavba sa nachádza v lesoch nad mestom a poskytuje návštevníkom výhľad na Bojnický zámok a jeho okolie. Stavba pozostáva z oceľovej konštrukcie a drevenej lávky a jej prevýšenie dosahuje 30 metrov.

Z vrcholu vyhliadky sa návštevníci môžu skĺznúť po tobogane, ktorý ich rýchlo dopraví z vrcholu veže nadol. Návšteva vyhliadkovej veže je príjemným spestrením dňa a vďaka bezbariérovému prístupu je vhodná naozaj pre každého.

 

Bojnické kúpele: Prvá písomná zmienka o kúpeľoch pochádza z roku 1113. Už vtedy sa tunajšie pramene využívali na rekreačné účely pre svoje liečivé účinky. Štatút kúpeľného mesta získali Bojnice v roku 1959. Voda v Bojnických kúpeľoch je prírodná, liečivá voda s teplotou od 28 – 52 ºC a vyviera z hĺbky až 1500 metrov.

Kúpele Bojnice sú vhodnou voľbou pre každého, kto hľadá miesto kde môže zregenerovať telo aj dušu.

You Might Also Like