Biochemik Čekan odmieta Sputnik: Vôbec nie je jedno, akou vakcínou sa zaočkujete!

Biochemik pripomenul, že ak vakcína nie je schválená, existuje riziko, že nie je bezpečná a účinná.

Tvrdiť, že kritika akejkoľvek vakcíny je pre politickú orientáciu, je odborné nepochopenie. Ľudia nemajú dôverovať vakcíne podľa toho, z akej krajiny je alebo ktorý politik ju odporučil. Ľudia majú dôverovať vakcíne, pretože ju odporučili odborníci. Na sociálnej sieti to zdôraznil biochemik Pavol Čekan.

„A tí top odborníci, ktorí dokážu zhodnotiť bezpečnosť a účinnosť vakcín, sú buď lekári, alebo sedia v liekových agentúrach. Kto tvrdí, že kritika akejkoľvek vakcíny je pre politickú orientáciu, tak tejto hlavne odbornej téme absolútne nerozumie,“ uviedol vedec.

Pripomenul, že ak vakcína nie je schválená, existuje riziko, že nie je bezpečná a účinná. „Nie je to vôbec jedno, že ampulka s vakcínou môže byť kontaminovaná napríklad mykoplazmou, lebo výrobca nedodržuje správne GMP procesy. Alebo nie je vôbec jedno, že šarža, z ktorej bude niekto očkovaný, bude menej efektívna, lebo výrobca nemá dobre nastavené QC. Nie je jedno, že môžu byť veľké rozdiely medzi rôznymi šaržami. To platí pre všetky vakcíny,“ poukázal Čekan.

Preto sú podľa odborníka dôležité liekové agentúry, aby si mohla byť verejnosť istá, že schválená vakcína je bezpečná a účinná. „Tieto schvaľovacie a regulačné procesy tu máme desaťročia, ešte z dôb ČSSR, a každý rok sa vylepšujú a zdokonaľujú. A práve aj preto sú dnes liekové agentúry schopné schváliť vakcíny oveľa rýchlejšie, prispôsobujúc sa pandemickej dobe a vážnej potrebe zaočkovať čo najrýchlejšie čo najviac ľudí,“ dodal Čekan.

Krajina plánuje nakúpiť dva milióny zatiaľ neregistrovaných ruských vakcín Sputnik V. Premiér Igor Matovič (OĽANO) pre to čelí kritike od koaličných partnerov SaS a Za ľudí. V stredu (3. 3.) večer zverejnil status, v ktorom poukázal na to, že by nikdy neveril, koľko nenávisti dokáže spustiť nákup len preto, lebo „vraj bol z nesprávnej strany azimutu“.

zdroj: TASR, foto: FB Pavol Cekan

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com