Biochemik Čekan: Na Slovensku môžeme testovať novou metódou, LAMP testy sú rýchle a presnosťou sa blížia k PCR testom

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) potvrdil spoločnosti MultiplexDX citlivosť nových LAMP testov, ktoré dostali IVD certifikát. Ako na sociálnej sieti uviedol biochemik a CEO spoločnosti Pavol Čekan, LAMP testy v sebe kombinujú citlivosť blížiacu sa k PCR-testom a jednoduchosť a rýchlosť vyhodnotenia vzoriek blížiace sa k antigénovým testom. MultiplexDX však neodchádza od PCR-testov.

Čekan doplnil, že práve pre nižšie nároky na technické vybavenie a odbornosť personálu, ktorý vzorky vyhodnocuje, použili LAMP testy napríklad v anglickom Liverpoole pri vlaňajšom pilotnom plošnom testovaní. Používajú sa tiež ako mobilné testovanie využívajúc minibus vo Viedni. „Dúfam, že čoskoro začneme naše LAMP testy spojené s kloktacím odberom používať aj na Slovensku,“ konštatoval.

„Kus práce odviedol opäť nielen celý tím v MultiplexDX, ale aj tím Borisa Klempu z BMC SAV pri validácii testov a tím Aleny Koščálovej a Petra Sabaku z kliniky infektológie a geografickej medicíny LF UK, SZU a UNB,“ uzavrel Pavol Čekan z MultiplexDX.

 

zdroj: SITA, Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com